Polska gospodarka na rozdrożu

0
1304
views

Jest  źle, stopa bezrobocia w marcu wyniosła 14,3 procent wobec 14,4 procent w lutym. Przed rokiem bez pracy było 13,3 procent Polaków. Słabe okazały się także dane o sprzedaży detalicznej.

Ta w ujęciu rocznym wzrosła o 0,1 procent. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,7 procent. Zdaniem ekspertów w kolejnych miesiącach nie zanosi się na znaczną poprawę sytuacji.

Sprawdziły się więc prognozy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które przed dwoma tygodniami podało wstępne szacunki mówiące o spadku bezrobocia właśnie do poziomu 14,3 procent.

Tym samym przerwany został negatywny trend wzrostowy wskaźnika. Stopa bezrobocia rosła nie przerwanie od 7 miesięcy. W lipcu 2012 roku wynosiła ona 12,3 procent.

Z jednej strony mamy efekt niższego wzrostu cen – szybki spadek inflacji pomaga dochodom realnym do dyspozycji, ale to nie wystarcza żeby skłonić konsumentów do oszczędzania. Ryzyko utraty pracy wciąż jest podwyższone – nawet jeżeli rosną płace realne. To wszystko nie pomaga ani sprzedaży detalicznej, ani konsumpcji prywatnej.

 

Money