Kajakiem po Wiśle, rowerem nad rzekę

0
1226
views

Cztery pomosty, trzy stacje rowerowe, dwadzieścia kajaków – na Wiśle uruchomiona została nowa atrakcja – wypożyczalnia kajaków powiązana ze stacjami Warszaw­skiego Roweru Publicznego Veturilo. Każdy może wypożyczyć kajak, spłynąć Wisłą oraz wrócić do miejsca startu rowerem publicznym.

Pętla rowerowo-kajakowa posiada dwa stopnie trudności – krótką, od Cypla Czerniakowskiego kilometr w dół rzeki do plaży przy Stadionie Narodowym i dłuższą, sześciokilometrową, aż do końca lewobrzeżnego bulwaru na nowej plaży na Żoliborzu.  Z usługi można korzystać codziennie do końca sezonu.

Główny punkt startowy znajduje się przy Płycie Desantu, nieopodal Portu Czerniakowskiego na lewym brzegi rzeki. Tu, przy specjalnie do tego celu przystosowanym pomoście będzie można wypożyczyć kajak na godziny lub cały dzień i spłynąć nim w dół rzeki, po drodze mijając najpiękniejsze warszawskie widoki na miasto od strony rzeki.

­Łącznie tego lata nad warszawską Wisłą powstaną cztery pomosty, takie jak przy Płycie Desantu: na Żoliborzu (na końcu lewobrzeżnego bulwaru) oraz na brzegu prawym – przy plażach na Saskiej Kępie i przy moście Poniatowskiego. Wszystkie są oznaczone barwami Warszawy. Pomosty zostały zbudowane ze środków na promocję projektu Warszawski Węzeł Wodno-Rowerowy „Pedałuj i Płyń”, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Zamiast wydawać pieniądze na reklamy wielkoformatowe na tradycyjnych bilbordach, informacja o dofinasowaniu europejskim została przeniesiona wprost na rzekę, a nośnikiem dla reklamy stały się użyteczne, dostępne dla wszystkich pływające pomosty.

Przy pomostach i plażach można przesiąść się na rowery sieci Warszawskiego Roweru Publicznego. Obok istniejących stacji przy Centrum Nauki Kopernik, warszawskim zoo i przy Multimedialnym Parku Fontann, w powiązaniu z wypożyczalnią kajaków powstały nowe sezonowe stacje rowerowe Veturlio, zlokalizowane tuż obok miejsc wodnych postojów: przy Porcie Czerniakowskim oraz na nowej żoliborskiej plaży. Kolejna sezonowa stacja pojawi się w czerwcu przy Stadionie Narodowym (plaża most Poniatowski). W tych punktach będzie można zostawić kajak –  o jego transport zadba firma prowadząca wypożyczalnię.

W ramach „pętli” wypożyczyć będzie można 20 kajaków, mieszczących jedną lub dwie osoby, w pełni wyposażonych (m.in. z kamizelkami ratunkowymi). Koszt wypożyczenia waha się od 16 zł do 18.50 zł za godzinę (80-100 zł za dzień). Do 22 maja wypożyczenie kajaku będzie tańsze – za godzinę zapłacimy 10 zł. Punkt kajakowy będzie czynny codziennie w godz. 10-18 aż do 29 września. Przy stanach wody w Wiśle wyższych niż 350 cm, wypożyczenia mogą zostać wstrzymane ze względów bezpieczeństwa.

Pętla powstała w ramach projektu „Warszawski Węzeł Wodno – Rowerowy „Pedałuj i Płyń”, którego celem jest udostępnienie mieszkańcom regionu i turystom atrakcyjnej przestrzeni publicznej nad Wisłą w powiązaniu z ofertą turystyczno-rekreacyjną, w oparciu o usługi transportu alternatywnego: żeglugi i komunikacji rowerowej.

Fot.um.warszawa.pl

Redakcja PL