Rząd zagarnie nasze składki do OFE?

0
1099
views

Ważą się losy Otwartych Funduszy Emerytalnych. Raport na temat ich działania miał być gotowy przed końcem maja. Tymczasem rząd odwleka termin jego ogłoszenia. Z wyliczeń Money.pl wynika, że zagarniając nasze oszczędności rząd Donalda Tuska zyska około 8 mld złotych rocznie.

To i tak zdecydowanie za mało, by zasypać rosnącą błyskawicznie dziurę w budżecie, ale jednak łakomy kąsek. – Na decyzję rządu czekamy jak na wyrok – mówią przedstawiciele OFE, a eksperci szacują jak ich likwidacja wpłynie na gospodarkę.

– Raport dotyczący Otwartych Funduszy Emerytalnych będzie gotowy jeszcze w tym miesiącu – zapowiedział przed trzema tygodniami minister Władysław Kosiniak-Kamysz. O tym, że raport powstanie jeszcze w tym miesiącu zapewniał też Donald Tusk. Premier wyjaśnił, że raport będzie przesłanką do oceny przyszłości OFE. Jak mówił, przygotowanie tego dokumentu nie jest tylko rutynową pracą, mającą odpowiedzieć na pytanie, co się zdarzyło w czasie obowiązywania programu emerytalnego.

Zapewnił przy tym, że nie ma planów likwidacji funduszy, ale co znamienne zaraz dodał, że nie muszą one za wszelką cenę dalej funkcjonować. Raport pisany jest przy współudziale resortu finansów.

 

Więcej na: Money.pl