Bydgoska IKEA

0
1341
views

Choć o IKEI w Bydgoszczy mówi się już od niemal dziesięciu lat, dopiero teraz widać, że plany mogą zostać zrealizowane. Wraz z budową drogi dojazdowej do miejsca, w którym stanąć ma centrum handlowe oraz sieci wodno-kanalizacyjnej u bydgoszczan pojawiły się nadzieje na to, że zamiast jeździć do poznańskiej lub gdańskiej IKEI będą mogli zrobić zakupy w swoim mieście.

U mieszkańców miasta pojawiła się także radość związana z dodatkowymi miejscami pracy, ale są i Ci, którzy obawiają się powstającej w Bydgoszczy IKEI – czy słusznie?!

Mowa o sklepach meblowych. Czy odnajdą się w sąsiedztwie szwedzkiej firmy? Poradzą sobie, czy będą chylić się ku upadkowi – przewidywane prognozy, poniżej.

 

BRW – niedawno zmienił siedzibę na większą. Bydgoszczanie chętnie zaglądają do salonu znajdującego się przy ulicy Fordońskiej. Salon pozwala na urządzenie niemal każdego pomieszczenia w domu, od pokoju dziecięcego, przez sypialnię i salon, na kuchni kończąc. W ofercie ma też liczne dodatki. Bliskie sąsiedztwo salonu niekoniecznie musi oznaczać dla niego straty. Ktoś, jadący na zakupy w poszukiwaniu idealnych mebli do swojego mieszkania nie odwiedza przecież jednego salonu – poszukuje produktów idealnych, a jeśli salony są niedaleko siebie, to nie omieszka odwiedzić obu. Jeśli BRW da klientom dobrą ofertę, to nie ulegną modzie na  posiadanie mebli z IKEI.

Bydgoskie Fabryki Mebli – o ich ugruntowanej pozycji na rynku świadczy fakt, że istnieją już od ponad 125 lat. Na przestrzeni tych lat przedsiębiorstwo zyskało miano tego, które dostarcza na rynek meble o wysokiej jakości i pięknym designie. Klientem BFMu na pewno nie jest ktoś nastawiony na posiadanie mebli „takich, jak wszyscy”. Od IKEI odróżniają się na pewno tym, że stawiają, w dużej mierze na oryginalne wzornictwo, nie popularne, proste i klasyczne, niczym to skandynawskie. W związku z tym, klient pragnący mieć w swoich wnętrzach stylowe meble prędzej zajrzy do salonu BFM.

Meble BODZIO – dla klienta niewymagającego, z ograniczonym budżetem. Mimo, iż na temat mebli z salonu BODZIO krążą różne opinie, jest to firma, która na terenie Polski ma najwięcej salonów. Przyczyną ich popularności jest niska cena mebli oraz znaczna część obywateli Polski, którzy nie mają wysokich wymagań dotyczących stylu przedmiotów ich otaczających. Czy IKEA stanowi, w tym przypadku, potencjalnego konkurenta?! Na pewno młode osoby mające ograniczony budżet prędzej zajrzą do szwedzkiego centrum handlowego. Natomiast mając na uwadze fakt, że dobre to, co polskie BODZIO nadal będzie miało się dobrze.

DOM i Styl – salon rodzimy, z Bydgoszczy. To firma, która na przełomie lat rozwijała swoją działalność. Na początku była to produkcja i sprzedaż mebli z litego drewna, następnie doszły meble kute, ratanowe, kolonialne. Obecnie, w salonie, nabyć można także dodatki w postaci oświetlenia, tkanin, luster. DOM i Styl to podobnie, jak BRW bliskie sąsiedztwo planowanej IKEI. Salon nie jest duży, ale chętnie odwiedzany. Styl mebli oraz ich jakość sprawiają, że trafiają głównie do osób zamożnych, którzy na pewno tej jakości pozostaną wierni. Dodatkowo, prowadzony przez salon sklep on-line daje możliwość do dotarcia do większej ilości klientów.

STWD Roman Bilecki – firma ukierunkowana tylko i wyłącznie na produkcję mebli sypialnianych z litego drewna. Wspomnieć o niej należy chociażby dlatego, że znajdować się będzie najbliżej planowanej, bydgoskiej IKEI. Właściwie z drogą dojazdową do niej graniczy tylko płot. Firma STWD to właściciel sklepu internetowego beds.pl, jednak swoją jedyną ekspozycję mebli, salon ma właśnie niedaleko placu budowy drogi dojazdowej. W tym przypadku IKEA może mieć zbawienny wpływ na odwiedzalność ekspozycji i zwiększenie popularności sklepu, który działa tylko w sieci, przez co część bydgoszczan zaglądając do Internetu nie jest świadoma tego, że zakład produkcyjny mieści się w Bydgoszczy.

Odpowiadając na pytanie – czy IKEA może zagrozić innym salonom meblowym i rodzimym firmom. Otóż w pamięci należy mieć fakt, że Ci, którzy chcieli swoje mieszkanie urządzić meblami z IKEI od zawsze jeździli do pobliskich centrów w Poznaniu czy Gdańsku. Z pewnością Bydgoszczanie chętnie będą ją odwiedzać w poszukiwaniu praktycznych, ładnych, nowoczesnych i niedrogich rzeczy. Kiedy? Tego nikt nie wie. Prace trwają, ale rzecznik prasowy IKEI na pytania dotyczące rozpoczęcia jej budowy i otwarcia unika odpowiedzi. Może chce uniknąć kolejnych rozczarowań mieszkańców, którzy na IKEĘ czekają już dekadę i czekać nadal muszą…