Arabowie chcą przejąć LOT?

0
1297
views

Polskie Linie Lotnicze LOT są coraz bliżej zmiany właściciela. Według przedstawicieli branży, negocjacje między Etihad a resortem skarbu są zaawansowane – pisze "Rzeczpospolita".

Rozmowy między linią lotniczą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich a Ministerstwem Skarbu Państwa owiane są tajemnicą. Etihad nie komentuje spekulacji, tak samo jak MSP, które informuje tylko, iż proces poszukiwania inwestora trwa i jest otwarty.

O tym, że MSP poważnie rozważa udział w prywatyzacji LOT inwestora spoza UE napisał branżowy amerykański magazyn "Aviation Week". Warunek konieczny to zachowanie statusu LOT jako przewoźnika z Unii Europejskiej. Byłoby to możliwe, gdyby w transakcji wziął udział drugi co do wielkości przewoźnik niemiecki – Air Berlin, w którym Etihad ma już 29 proc. udziałów.

Pismo twierdzi, że Etihad jest zainteresowany również przejęciem pakietu akcji we włoskiej Alitalii, z którą podpisał umowę o wspólnych rezerwach (code share). Arabowie chcą rozbudować w Abu Zabi centrum przesiadkowe – to chęć dogonienia lokalnej konkurencji w postaci Emirates i Qatar Airways.

Jakiekolwiek konkrety ws. LOT będzie można usłyszeć dopiero, gdy Komisja Europejska wyda decyzję dotyczącą pomocy dla LOT.

Rzeczpospolita