Rynek BPO w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie

0
1246
views

Centra usług outsourcingowych (BPO) rozwijają się w Polsce szybciej niż w Indiach, które do tej pory były uznawane za lidera w tej dziedzinie. Obecnie z całym kraju w branży BPO pracuje już ponad sto dziesięć tysięcy osób. Od 2008 roku liczba zatrudnionych w branży BPO rośnie w skali dwudziestu procent rocznie.

Najwięcej tego typu inwestycji jest w Krakowie. Miasto to jest notowanie w pierwszej dziesiątce lokalizacji BPO dla centrów tego typu na świecie. W Polsce wiele firm BPO działa także w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście. Powstawaniu tego typu firm sprzyja duża ilość dobrze wykształconych młodych osób (między innymi informatyków) i duża ilość powierzchni biurowych.

Ponieważ w wielu miastach (przede wszystkim w Warszawie, Wrocławiu czy Poznaniu) zaczyna brakować osób chętnych do pracy, a koszta wynajmu przestrzeni biurowych rosną, firmy z branży BPO zaczynają inwestować także w innych ośrodkach. Ostatnio na przykład za dobrą lokalizację na inwestycji z branży BPO uznawany jest Szczecin.

Zdaniem ekspertów, w najbliższym czasie największym konkurentem polskich miast w walce o międzynarodowe inwestycje z branży BPO będzie Rumunia, gdzie koszta pracy są niższe, niż w Polsce.