Zamiast 55 milionów tylko 127 tysięcy. Ciąg dalszy walki z „janosikowym”

0
1323
views

Województwo mazowieckie wpłaci do budżetu 127 tysięcy, 318 złotych i 48 groszy za tak zwane janosikowe. Marszałek województwa, Adam Struzik, poinformował, że tylko tyle jest na koncie województwa. Do piętnastego września bieżącego roku województwo mazowieckie powinno zapłacić 55 milionów złotych miesięcznej raty za janosikowe.

Marszałek powiedział, że kolejne przelewy będą wykonywane do budżetu państwa wraz z uzyskiwaniem dochodów przez województwo. Pieniądze mają na przykład wrócić z nadwyżek po realizacji zadań ustawowych przez samorząd.

W tym roku w ramach janosikowego (które w Polsce płaci tylko województwo mazowieckie i dolnośląskie, przy czym tylko mazowieckie jest płatnikiem netto) Mazowsze powinno zapłacić przez cały rok dwanaście miesięcznych rat po ok. 55 milionów złotych. Województwo jednakże nie ma z czego zapłacić, a wiąże się to ze spadkiem dochodów z tytułu CIT. Szacuje się, że w tym roku dochody z tytułu CIT są mniejsze o 350 milionów złotych.

Marszałek województwa już w lipcu wystąpił z wnioskiem o zaniechanie dalszego płacenia janosikowego w tym roku przez województwo mazowieckie, ale nie otrzymał odpowiedzi. Ostatnie dwieście milionów złotych, które Mazowsze wpłaciło z tytułu janosikowego, pochodziło z kredytu.

ml