Poznaniacy szukają tanich mieszkań

0
1056
views

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w Poznaniu łatwo jest kupić mieszkanie w atrakcyjnej cenie, choć w porównaniu do ubiegłego roku ceny nieznacznie wzrosły. Najchętniej wybierane są kawalerki oraz dwu- i trzypokojowe mieszkania o niewielkim metrażu, charakteryzujące się wysokim standardem wykończenia.

 

Najpopularniejsze są małe mieszkania

W Poznaniu najbardziej poszukiwane są kawalerki w dzielnicach takich jak Piątkowo czy Rataje.
Transakcje dotyczące takich nieruchomości zamykają się w przedziale od 120 000 do 150 000 PLN. Popularnością cieszą się również dwu- i trzypokojowe mieszkania o niewielkim metrażu, nie przekraczającym 65 metrów kwadratowych – podaje Ryszard Kamiński, ekspert Metrohouse.
Nabywcy szukają mieszkań o wysokim standardzie wykończenia, lecz wyjątkowo atrakcyjna cena jest w stanie skłonić nabywców do zakupu mieszkań wymagających remontu.

 

Ceny wyższe niż przed rokiem

Analizując obecną sytuację na rynku nieruchomości można zauważyć, że ceny mieszkań w ciągu ostatniego miesiąca wzrosły. Na szczęście dla kupujących, podwyżka jest nieznaczna, wynosi bowiem około 1,4 proc. – Na poznańskim rynku sporo jest ofert z najniższego przedziału cenowego – poniżej
4 000 PLN za metr kwadratowy. Co trzecie mieszkanie wystawione na sprzedaż kosztuje pomiędzy
5 000 a 6 000 PLN
za mkw. – podaje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Sprawia to, że poznaniacy bez trudu znajdą lokal dla siebie, nawet mimo podwyżek cen.

 

Raty kredytów w dół

Choć marże kredytowe w ostatnich miesiącach rosły, to raty nowo udzielanych kredytów są dużo niższe niż przed rokiem. – Nie wynika to jedynie ze spadku stóp procentowych, ale także z faktu, że zwykle mniej płacimy za same mieszkania. Jeśli połączymy niższe oprocentowanie ze spadkiem cen nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania o powierzchni 60 metrów kwadratowych w Poznaniu, spadła od września 2012 r. o 415 PLN – podaje Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. To obniżka większa o niemal 100 PLN w stosunku do Łodzi (330 PLN), lecz o ponad 200 PLN mniejsza niż w stolicy (642 PLN), gdzie raty obniżyły się najbardziej.

 

 

zarowkamarketing.pl