Sięgając pamięcią wstecz. Ekspozycja strojów dawnych

0
1463
views

W kamienicy rodu Oleśnickich w Sandomierzu, Bractwo Rycerskie urządziło niewielkie muzeum, w którym podziwiać można szyte na wzór dawnych epok stroje polskiej szlachty i magnaterii.

Na modłę francuską

Wyjątkowymi i co tu dużo mówić, najbardziej okazałymi strojami epokowymi były te, które szyte były na modłę francuską. Tamtejsza magnateria i szlachta, ubierała się w piękne kontusze i żupany, które zdobione były bogatymi ozdobami, wykonanymi z lisich ogonów, lub też sznurów, przetykanych drogimi kamieniami. Stroje te, wyróżniały bogatych ludzi od prostego ludu, na tłocznych ulicach miast czy organizowanych spotkaniach.

Suknie szwedzkie

W wieku siedemnastym, Polska prowadziła liczne wojny. Najbardziej zagorzałą wojną była ta, zwana potopem szwedzkim. Wojna ta jak obliczyli historycy przyniosła naszemu krajowi więcej strat, niż czasy zaborów. Za wojskowymi taborami ze Szwecji, ciągnęły też i rajfurki, które pomagały żołnierzom przygotowywać posiłki, a także dbały o ich czystość, glansując buty i łatając dziurawe mundury. Kobiety te były skromnie, ale też i gustownie ubrane. A styl ich strojów, lekko przeniknął do polskiej mody.

Osiemnastowieczne, barwne chusty

Uboższa szlachta, nie posiadała pieniędzy, aby zakupić sobie zimowe ubrania. Nicowali oni zatem stare stroje przodków, albo też kobiety, dziergały na szydełku chusty wełniane, które potem zakładały sobie na głowę, a resztą obwiązywały sobie tułów. Chusty takowe, także można zobaczyć w sandomierskim muzeum.

 

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz