Co dalej z samochodami z kratką?

0
1416
views

Od tego roku wróciła możliwość odliczenia podatku od tzw. "samochodów z kratką". Obecnie, na podstawie art. 86 a ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ptu), można odliczyć sobie całości podatku zapłaconego w cenie zakupu samochodu, o ile spełnia on odpowiednie przesłanki.

Musi to być samochód, w którym liczba miejsc, łącznie z miejscem kierowcy wynosi odpowiednio:

            1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 425 kg,

            2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 493 kg,

            3 – lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 500 kg.

Dodatkowo pojazd musi posiadać odpowiednią homologację ciężarową N1 i szereg innych warunków dodatkowych. Spełnienie tych wymagań jest kontrolowane przez okręgowe stacje kontroli pojazdów i potwierdzane wydanymi przez nie dokumentami i później właściwą adnotacja w dowodzie rejestracyjnym. Ważne jest też to, że aktualnie 100% ptu można odliczyć sobie także od paliwa i innych kosztów eksploatacyjnych takiego samochodu.

Zmiana ta spowodowała wzrost sprzedaży nowych samochodów, które, dzięki odliczeniu, zmieściły się w budżetach firm. Jest jednak ona wysoce niekorzystna z punktu widzenia finansów państwa, co powoduje reakcje ze strony fiskusa.

Przepisy takie nie utrzymają się długo. Ministerstwo Finansów już zapowiada kolejną zmianę ustawy o ptu, spowodowaną uzyskaniem następnego zezwolenia od Rady UE (z czym nie zdążyło w 2013 r.). Jak można się dowiedzieć nowe zasady będą przewidywać możliwość odliczenia 50% podatku od zakupu samochodu na firmę. Pytaniem otwartym pozostaje termin, w którym nowe przepisy wejdą w życie. Zależy to już teraz tylko od prac legislacyjnych w polskim Rządzie  i Parlamencie.

Resort finansów zapowiadał, że zmiany wejdą od marca br.. Dziś jednak już wiadomo, że wejście w życie nowych przepisów może się jeszcze opóźnić. Pozostaje tylko czekać na dalsze informacje ze strony Ministerstwa.       

 e-prawnik.pl