Ricardo Moniz – nowy trener Lechii Gdańsk

0
1474
views

Lechia Gdańsk po ponad 50 latach przerwy zdecydowała się na zagranicznego trenera. Do tej pory na stanowisku trenera był Czech Vaclav Kriżek, Austriak Ferdynand Fritsch oraz Węgier Lajos Szolar.

Ówczesna prasa jak i publika niezadowolona z wątpliwych dokonań tych trenerów zarzucała im brak kwalifikacji. Austriak i Czech spadli nawet z drużyną do ekstraklasy. Tym razem władze klubu postawiły na Holendra Ricardo Moniza. Czy przerwie on złą passę zagranicznych trenerów?

Moniz zostanie trenerem do końca sezonu 2015/2016. Za cel postawił sobie awans z 10. na przynajmniej 8. miejsce. Wielu kiwa głową nad jego planami jednocześnie przewidując mu sukces. Na pewno Moniz nie ma zbyt wysoko zawieszonej poprzeczki, jeśli jego sukcesem byłoby przebicie "sukcesów" jego zagranicznych poprzedników. W końcu żaden z nich nie przepracował całego sezonu, o wielkich sukcesach nie może być tu zatem mowy. Czechowi i Austriakowi zarzucano brak dyscypliny, niesportowe zachowania, brak umiejętności kierowniczych. Bardzo liczono na Węgra, ponieważ doprowadził do tytułu Mistrza Polski Ruch Chorzów. Niestety na stanowisku trenera Lechii się nie sprawdził.

W polskiej ekstraklasie pierwszym holenderskim szkoleniowcem był Robert Maaskant, który prowadził Wisłę Kraków na przełomie 2010/2011 roku. Kolejnym był trener Polonii Warszawa Theo Bos, który jednak na tym stanowisku się nie sprawdził.

Czy Ricardo Moniz będzie jak Robert Maaskant, który doprowadził Wisłę do tytułu mistrza Polski już w pierwszym sezonie, czy może jak Theo Bos, czyli kolejny zagraniczny "niewypał"?