Mleko dalej cieszy się sporym powodzeniem.

0
1034
views

Wiceprezes Agencji Rynku Rolnego, Lucjan Zwolak podaje dane, które wskazują na fakt, iż w skupach zwiększają się dostawy mleka. Trzy pierwsze miesiące kwotowe z 2014/2015 wskazują, iż wzrost skupu mleka wyniósł aż o 6,8 proc. więcej, niżeli w poprzednim okresie.

Niemniej w samym czerwcu dostawy kształtowały się o 7,6 proc. wyżej w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku.

Zwolak wspomina również o tym, że jeśli sytuacja utrzyma się przez dany rok kwotowy, czyli od kwietnia 2014 do marca 2015 r., to będziemy mogli mówić o 8 proc. przekroczonym limicie krajowym. Z kolei przekroczenie limitu jest jednoznaczne z karami za nadprodukcję, jakie będą musieli zapłacić odstawiający mleko do skupu.

Według wiceprezesa uniknięcie przekroczenia limitu skupu mleka jest niemożliwe, ponieważ mnóstwo hodowców, głównie z terenów Polski północno-wschodniej zwiększa produkcję przygotowując się tym samym na zniesienie kwotowania, czego rolnicy mają spodziewać się w miesiącu kwietniu 2015 r. Zwiększenie produkcji, to również przyczyna dość wysokich cen, które producenci mleka dostawali w ubiegłym roku kwotowym.

Mleko jako produkt sam w sobie cieszy się wystarczającym powodzeniem jeśli chodzi o nabywanie go przez klientów. Dodatkowo biorąc pod uwagę wszelkie produkty wytwarzane z mleka nie powinniśmy się dziwić, iż rolnicy otrzymujący dobrą cenę w skupie stawiają na coraz większą jego produkcję.

 

Zd24