Raty nadal niskie – stopy bez zmian

0
1254
views

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stosowane przez siebie stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Tym samym od jutra stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego będzie wynosiła nadal 2 proc.

Dokładnie 2 proc. – tyle od października br. wynosi podstawowa stopa procentowa (stopa referencyjna) ogłaszana przez polski bank centralny. Jest to wartość niespotykana w całej historii naszego rynku finansowego. Tak niski poziom tej zmiennej powoduje, że od wspomnianego miesiąca oprocentowanie kredytów i pożyczek również przyjmuje rekordowo niskie wartości.

Wpływ zmian stóp procentowych na produkty bankowe najlepiej jest widoczny w kredytach hipotecznych. Oprocentowanie tych produktów jest uzależnione od wysokości rynkowych stóp procentowych WIBOR, które z wyprzedzeniem reagują na wszelkie decyzje podejmowane przez NBP.

Przykładowo rata kredytu hipotecznego w kwocie 300 tys. złotych z 30-sto letnim okresem spłaty, zaciągniętego w styczniu 2009 roku na miesiąc przed ostatnią obniżką stóp przez RPP (wrzesień 2014) wynosiła 1622,47 zł, po czym po obniżce w październiku br. przyjmowała już wartość 1565,82 zł, czyli prawie o 57 złotych niższą. Dla uzupełnienia warto dodać, że aktualny poziom tego parametru wynosi 1539,49 zł.

Niskie stopy procentowe są dobrą informacją dla wszystkich zadłużonych w polskiej walucie. Niestety po drugiej stronie barykady stoją posiadacze nadwyżek finansowych. W ich przypadku obniżka stóp spowoduje spadek oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych. Już teraz średnie oprocentowanie tych pierwszych wynosi  1,98 proc. (roczny depozyt na kwotę 5 tys. złotych), co jest wartością bardzo niską. Dla porównania wystarczy wspomnieć, że jeszcze przed rokiem zmienna ta przyjmowała wartość 2,40 proc., a przed dwoma laty aż 4,40 proc. No ale w tym czasie RPP siedmiokrotnie obniżała swoje stopy procentowe.

Decyzje Narodowego Banku Polskiego wzbudzają wielkie zainteresowanie wśród wszystkich uczestników polskiego rynku finansowego. Dzieje się tak dlatego, iż organ ten wpływa nie tylko na poziom oprocentowania produktów kredytowych i oszczędnościowych oferowanych przez banki, ale także na „cenę” pieniądza na rynku międzybankowym (stopy WIBID/WIBOR). Ponadto działania tej instytucji mają wymierny wpływ na wzrost gospodarczy naszego kraju.

 

Dla ZielonyDziennik.pl Jacek Kasperczyk
Analityk porównywarki finansowej Comperia.pl