Akcyza. Resort finansów chce uprościć przepisy

0
1396
views

Ograniczenie niektórych uciążliwych i zbędnych obowiązków administracyjnych dla firm, które prowadzą działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych – tak jest przedstawiany cel projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który został przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

Projekt ostatnio trafił do konsultacji publicznych. Jak podał resort finansów w uzasadnieniu, jego celem jest "uproszczenie przepisów w zakresie podatku akcyzowego oraz zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych i zbędnych obowiązków administracyjnych, które dotyczą podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych".

Propozycje te, uważa MF, przyczynią się do ułatwienia przedsiębiorcom wykonywania działalności gospodarczej, związanej z obrotem wyrobami akcyzowymi. "Ograniczenie obciążeń zmniejszy koszty dopełniania procedur administracyjnych, a tym samym koszty wykonywanej działalności" – wskazało Ministerstwo Finansów.

Resort podkreślił, że proponowane rozwiązania upraszają procedury związane z pobieraniem akcyzy. Doprecyzowują także przepisy dotyczące wyrobów energetycznych, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na przeznaczenie.

Wśród konkretnych pomysłów są m.in. wprowadzenie możliwości wyboru przez podatnika właściwego organu podatkowego, gdy czynności prawne objęte akcyzą występują na obszarze dwóch lub więcej organów podatkowych.

Zniesiony ma zostać odrębny druk INF – informacja o wyrobach akcyzowych w składzie podatkowym.

Zwolnienie od akcyzy, przysługujące zakładowi energochłonnemu, przysługiwać ma firmom rozpoczynającym działalność gospodarczą i prowadzącym ją z wykorzystaniem wyrobów węglowych lub wyrobów gazowych.

Projekt MF rozszerza możliwości stosowania celnych procedur uproszczonych przy wywozie alkoholu etylowego zawartego w kosmetykach.

Zmianie mają także ulec przepisy dotyczące zezwoleń na wykonywanie działalności w zakresie wyrobów akcyzowych. Zmniejszone mają być minimalne wysokości obrotu oraz wielkość powierzchni magazynowej dla podmiotów prowadzących działalność w formie usługowych składów podatkowych typu magazynowego.

Wprowadzona ma być też możliwość zwolnienia zabezpieczenia generalnego z obciążenia praktycznie w każdym urzędzie celnym, w którym naczelnik będzie mógł stwierdzić, że obciążenie zostało zapłacone.

Funkcjonariusze celni nie będą także musieli być obecni podczas niszczenia piwa i wyrobów winiarskich z zapłaconą akcyzą, zwróconych w wyniku reklamacji.

Po zakończeniu konsultacji projekt ma trafić na obrady stałego Komitetu Rady Ministrów i samej Rady Ministrów.

Konfederacja Lewiatan oceniła w piątek, że przygotowany przez resort finansów projekt zawiera wiele postulowanych przez przedsiębiorców rozwiązań mających na celu poprawę warunków funkcjonowania firm, głównie z branży paliwowej, tytoniowej i alkoholowej. "Wejście w życie nowelizacji powinno również przełożyć się na zmniejszenie szarej strefy surowca tytoniowego, przez którą co roku budżet traci miliardy złotych" – uważa organizacja. "Projektowane regulacje wymagają w niektórych miejscach doprecyzowania i wciąż oczekujemy na projekty nowych rozporządzeń – niemniej ogólny kierunek zmian należy ocenić jednoznacznie pozytywnie" – dodano.

Wśród najbardziej oczekiwanych zmian wymieniono m.in. likwidację podwójnego systemu dokumentacji akcyzowej, czy uproszczenie systemu dokumentacji związanej z prowadzeniem składów podatkowych. Wskazano też na przebudowę i uszczelnienie systemu obrotu surowcem tytoniowym, jak również na wprowadzenie opcji wyboru właściwości miejscowej organów celnych. Zaznaczono, że zgodnie z proponowanymi przez MF zmianami nie powinno być już sytuacji, kiedy drobne pomyłki w dokumentacji będą skutkować utratą zwolnienia z akcyzy dotyczącego wysokich kwot.

Organizacja liczy, że zmiany wejdą w życie jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Podatek akcyzowy został wprowadzony w III RP wraz z VAT w 1993 roku. To podatek nakładany na towary o wysokiej stopie zysku przy niskich kosztach (np. energia) albo na towary, których spożycie należy ograniczać (alkohol, papierosy).