Rusza największa impreza biznesowa Europy Centralnej.

0
1166
views

Od 20 kwietnia czterech unijnych komisarzy, parlamentarzyści, ministrowie z Polski, Europy i świata, prezesi największych firm spotkają się podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Na trzydniowej konferencji eksperci będą dyskutować m.in. o energetyce, górnictwie, polityce regionalnej, transporcie i budownictwie.

Dziennikarze portalu Money.pl będą na miejscu, by relacjonować to wydarzenie. Poprowadzą również dwa panele, poświęcone: cyberbezpieczeństwu i efektywności energetycznej w Europie.

– Skutki kryzysu wciąż odbijają się na kondycji gospodarek i finansów publicznych wielu europejskich państw. Przyszłość naszego kontynentu to zestaw trudnych pytań. Europejski Kongres Gospodarczy będzie szukał na nie odpowiedzi – zapowiada wydarzenie Wojciech Kuśpik, inicjator EEC, prezes Grupy PTWP SA.

Jednym z ważniejszych tematów VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach będzie panel pod hasłem „300 miliardów dla nowej Europy” o wielkim, inwestycyjnym programie Unii Europejskiej. W dyskusji weźmie udział m.in. Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, były premier, Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz UE ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności oraz Janusz Lewandowski, przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów RP.

Wśród tematów omawianych podczas sesji inauguracyjnej (20 kwietnia) znajdą się energia, przemysł i klimat. Padną ważne pytania o standardy ochrony środowiska oraz poruszona zostanie kwestia przeniesienia całościowego myślenia o gospodarce i klimacie do europejskiej regulacji prawnej. W kolejnych dniach również nie zabraknie debat skoncentrowanych na energetyce i przyszłości rynku energii.

Rola państwa w gospodarce, innowacyjność Europy, wyzwania globalnej gospodarki to kolejne tematy, które pojawią się na tegorocznym kongresie. W programie sporo miejsca zajmują także sesje poświęcone górnictwu. W debacie o rentownych kopalniach postawione zostaną pytania o możliwość opłacalnego wydobycia węgla kamiennego w Polsce oraz o inwestycje, które podniosą wydajność kopalń.

Ważnym elementem tegorocznego Kongresu będą również panele poświęcone sprawom społecznym i społecznej odpowiedzialności biznesu.

Wśród 100 sesji i debat tematycznych VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego znajdą się także rozmowy na temat młodych uczestników europejskiego rynku pracy oraz szeroko rozumianych inwestycji.

Udział w konferencji wezmą m.in.: Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, Miguel Arias Canete, komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu i energii, Carlos Moedas, komisarz UE ds. badań, nauki i innowacji, Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki RP, Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego RP, Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa RP, Markku Markkula, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów, László Szabó, zastępca ministra spraw zagranicznych i handlu, sekretarz stanu ds. parlamentarnych Węgier, Witalij Kliczko, mer Kijowa, przewodniczący partii Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform, Lech Wałęsa, prezydent RP w latach 1990-1995.

Pierwszą wizytę w Polsce od czasu objęcia urzędu w 2012 roku złoży na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach przewodnicząca Komisji Unii Afrykańskiej Nkosazana Clarice Dlamini-Zuma.

 

Czytaj więcej w Money.pl