Bezpłatny roaming w UE za dwa lata

0
1265
views

W 2017 r. nie będziemy już płacić za roaming w Unii Europejskiej. Takie wieści podało polskieradio.pl. Doczekaliśmy się tego, iż w końcu Komisja Europejska, kraje członkowskie, oraz operatorzy komórkowi doszli do porozumienia w tej sprawie.

Oczywiście porozumienie, to również warunki, dlatego warto już dziś dowiedzieć się jakie.

Otóż już od kwietnia 2016 r. będziemy płacić za roaming mniej, co będzie dotyczyło wszystkich krajów członkowskich, oraz największych operatorów komórkowych. Można to potraktować jako stopniowy spadek opłat prowadzący do likwidacji roamingu.

Jeśli przekroczymy limit będziemy zmuszeni zapłacić obcemu operatorowi symboliczną opłatę. Z ustaleń wynika, że nie może ona przekroczyć dodatkowych 5 eurocentów od minuty, 2 za sms-a, oraz 5 od jednego MB transmisji danych, gdzie obecnie trzeba zapłacić 19 eurocentów za minutę rozmowy, 6 eurocentów za SMS i 20 eurocentów za przesyłanie danych

Limity nie zostały jeszcze ustalone, ponieważ cały czas trwają prace nad likwidacją opłat roamingowych, w których skład między innymi wchodzi racjonalne ustanowienie wspominanych limitów.

Nowe przepisy prawdopodobnie będą gotowe na jesień. Niemniej jeśli chodzi o likwidację roamingu przewidywana jest na czerwiec 2017 r., co oznacza, że za połączenia z zagranicy nie zapłacimy więcej, niż we własnym kraju.

 

zd24