Firmy pod lupę Skarbówki w 2016 roku

0
1370
views

W przyszłym roku pod ostrzałem znajdą się m.in.: usługi finansowe i ubezpieczeniowe, doradztwo podatkowe i prawne. Na cenzurowanym będą też m.in. e-handel, handel elektroniką, produktami spożywczymi i tytoniem, paliwa, motoryzacja czy nieruchomości.

Urzędy skarbowe będą w przyszłym roku kontrolować te branże, bo w okresie od 1 lipca 2014 r. do 30 czerwca tego roku stwierdzono w nich najwięcej nieprawidłowości podatkowych, a kwoty uszczupleń były najwyższe.

Resort sporządził ten wykaz na potrzeby Krajowego Planu Działań Administracji Podatkowej na 2016 r.

Wymienił w nim najczęściej popełniane przez podatników błędy (naruszenia przepisów podatkowych), co posłużyło do wytypowania do kontroli.
Trzy rodzaje urzędów

Dokument określa też, jakie branże powinny znaleźć się pod szczególną kontrolą trzech rodzajów urzędów skarbowych:

    strategicznego Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, który powstanie 1 stycznia 2016 r. i będzie obsługiwał największych podatników;
    wyspecjalizowanych urzędów zajmujący się obsługą m.in. banków spółdzielczych, oddziałów zagranicznych przedsiębiorstw i innych podatników o przychodach na poziomie co najmniej 3 mln euro; pozostałych, zwykłych urzędów.

Dla każdej z tych kategorii Ministerstwo Finansów opracowało inną hierarchię branż do kontroli, ale częściowo ich uprawnienia będą się pokrywać.

 

 

biznes.interia.pl