Czy boimy się utraty pracy?

0
1939
views

W ostatnim półroczu 24% z nas zmieniło pracę. Głównie z powodu chęci rozwoju, potrzeby odmiany i osobistych aspiracji. Jednak spora część osób nadal obawia się utraty zatrudnienia. Z drugiej strony aż 74% Polaków uważa, że bez problemu znalazłoby nową pracę.

O 2% spadła w ciągu ostatnich sześciu miesięcy rotacja na polskim rynku pracy – wynika z najnowszego badania „Monitor Rynku Pracy”. Indywidualne potrzeby są coraz częstszym powodem, dla którego zmieniamy zatrudnienie. Aż 45% badanych zwolniło się, ponieważ nowy pracodawca zaoferował im lepsze warunki. 31% potrzebowało zmiany, nowych wyzwań i chciało się rozwijać. Z kolei 19% ankietowanych było po prostu niezadowolonych z pracy u dotychczasowego pracodawcy.

„Aż 36% Polaków przejawia obawę o utratę zatrudnienia, w tym aż 10% – szczególnie dużą. Na tle krajów europejskich ten wskaźnik jest wyższy jedynie w Grecji” – mówi serwisowi infoWire.pl Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs z agencji pracy tymczasowej i doradztwa personalnego Randstad Polska. Pomimo tak licznych obaw Polacy wciąż wykazują bardzo duży optymizm w kwestii znalezienia nowego zatrudnienia. Jak zauważa ekspertka: „67% ankietowanych twierdzi, że znalazłoby porównywalne zatrudnienie, a 74% – jakąkolwiek inną pracę”.

Ponad połowa z nas ufa, że polska gospodarka w 2016 r. będzie się dobrze rozwijała. „Zdaniem 74% Polaków kondycja finansowa firm, w których pracują, poprawi się. Połowa tych pracowników nie wierzy, że sytuacja ta przełoży się na podwyżkę ich wynagrodzeń, ale 49% spodziewa się wzrostu zarobków” – informuje rozmówczyni.

 

infowire.pl