Płaca minimalna niezależna od stażu.

0
1396
views

1459,47 zł na rękę – tyle od przyszłego roku będzie wynosiła płaca minimalna w Polsce, i co najważniejsze, dzięki nowelizacji prawa nie będzie zależała od stażu pracy, na zmianie zyskają osoby wchodzące na rynek pracy, które nie będą już mogły być zatrudniane na kwotę 80% płacy minimalnej. Ale czy na pewno zyskają?

Szacuje się, że zmiana obejmie mniej więcej 4,4% zatrudnionych, czyli ok. 700 tys. ludzi. Najwięcej osób pracuje za płacę minimalną w woj. warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i łódzkim. Tamtejsi pracownicy, szczególnie ludzie młodzi, mogą zyskać najbardziej. Dla reszty kraju zmiana będzie właściwie niezauważalna.

Jest to spowodowane tym, że „panuje rynek pracownika. Firmy w większości przypadków muszą o niego walczyć, zwłaszcza na tak dynamicznych rynkach jak zachodnia czy środkowa część Polski” – podkreśla w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Andrzej Korkus, prezes Grupy EWL.

Z drugiej strony np. w czasie obniżonej koniunktury zmiana może zahamować zatrudnianie młodych osób bez doświadczenia i inwestowanie w nich.

infowire