Budownictwo pasywne, czyli projekty tanie w eksploatacji

0
6318
views

Budowa domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Wymaga więc dokładnego przemyślenia pod kątem kosztów budowy i utrzymania. Te drugie są nawet ważniejsze, bo będziemy je ponosić przez lata funkcjonowania budynku.


Myśląc perspektywicznie już na etapie wyboru projektu, jesteśmy w stanie zaoszczędzić na jego eksploatacji.

Projekt domu Murator PC312 Dla pokoleń (pasywny) WAJ3110

Coraz więcej Inwestorów decyduje się na domy pasywne. Dlaczego nie energooszczędne? Mimo dość rygorystycznych przepisów Unii Europejskiej dotyczących budynków energooszczędnych, wymogi w kwestii domów pasywnych są jeszcze większe. Współczynnik przenikania ciepła (U) nie powinien przekraczać 0,15 W, podczas gdy w domu energooszczędnym wystarczy 0,20 W.

Żeby osiągnąć taki wynik, konieczne jest użycie grubszej warstwy izolacji ścian zewnętrznych, co wiąże się z kosztami na etapie budowy. Powinny się one zwrócić w pierwszych latach eksploatacji budynku.

Projekt domu Tarent Pasywny 5 LDP05 WOB1546

Projekt domu Pireus II Pasywny 3a LDP03a WOB1588

Domy pasywne wiążą się także z pewnymi ograniczeniami w wyborze projektu. O ile energooszczędny może być w zasadzie każdy projekt (architekci często dostosowują lubiane przez Inwestorów projekty domów do wytycznych energooszczędności), tak w przypadku pasywnych nie jest to możliwe. Tutaj budynek musi być na planie prostokąta i mieć jedno- lub dwuspadowy dach.

Nie ma mowy o elementach konstrukcji powodujących straty ciepła, takie jak balkony, lukarny, wykusze i inne. Tego rodzaju elementy są drogim dodatkiem, którego Inwestorzy wolą raczej uniknąć. Ważne są także okna. Jeśli mają to być duże przeszklenia, to tylko od strony południowej. Z innych stron lepiej ograniczyć się do standardowych.

Usytuowanie budynku względem stron świata również ma znaczenie.

Projekt domu Murator PC153 Postępowy (pasywny) WAJ1967

Decydując się na projekt domu pasywnego nie wystarczy go zbudować. Trzeba umieć z niego korzystać tak, żeby był faktycznie tani w utrzymaniu. Ważna jest dokładna analiza ilu pomieszczeń będziemy potrzebować. Niewykorzystane pokoje powodują spore straty energetyczne, a tym samym zwiększenie kosztów ogrzewania.

Projekt domu Pireus Pasywny 3 LDP03 WOB1544 Dom pasywny jest wymagający pod każdym względem. Równie istotne jak właściwy projekt, jest dobór wysokiej jakości materiałów budowlanych i doświadczonej firmy murarskiej. Specjaliści, którzy wcześniej budowali już dom pasywny, zapewne zrealizują inwestycję lepiej niż firma bez doświadczenia w tej kwestii.

Inwestor powinien być gotowy na większe koszty budowy, gdyż wykorzystywane materiały powinny być najwyższej klasy. Jeśli celem jest dom o niskim zapotrzebowaniu energetycznym, nie warto oszczędzać na żadnym etapie.

Im więcej wydamy na solidne wykonanie, tym większe prawdopodobieństwo, że zbudujemy tani w eksploatacji dom pasywny.