Nowy, stary materiał budowlany.

0
2926
views

Na przestrzeni dziejów do budowy zarówno domów mieszkalnych oraz innych budynków używało się głównie drewna litego, betonu, kamienia oraz od nie dawna stali. Powstałe budynki cieszyły swoich użytkowników przez długie dziesięciolecia. W dobie industrializacji zaczęły wygrywać nowoczesne metody budownictwa z wykorzystaniem stali, betonu, szkła. Budowano szybko, dużo, a budynki były co raz wyższe. Budownictwo takie zdobywało rynek do czasu, kiedy zaczęto stawiać nie tylko na ekonomię, ale również na ekologię. Inwestorzy wrócili do starych materiałów budowlanych – do drewna. Jednak drewno używane do budowy już nie było takie same. Zamiast drewna litego, znanego już od wieków, zastosowano nowe drewno klejone.

Spełnić wymagania inwestorów.

Nie tak dawno okazało się, że inwestorzy poszukują nowych materiałów do budowy budynków użytkowych. Z uwagi na fakt, że budynki te musiały być proekologiczne, szukano materiałów naturalnych. Zwrócono więc uwagę na drewno. Dokonano jednak pewnych modyfikacji zamieniając lite drewno na drewno klejone. Drewno klejone, to nic innego jak sklejone ze sobą cienkie warstwy tarcicy najczęściej sosnowej lub świerkowej. Takie klejenie powoduje, że jakość jest zbliżona do drewna litego, jednak w procesie klejenia można uzyskać elementy o wielkich gabarytach bez konieczności stosowania dodatkowych łączników. Jak podaje ekspert z firmy https://wmsbudownictwo.pl/ powstałe w tan sposób elementy z drewna klejonego cechują się bardzo wysokim stopniem elastyczności, przy jednoczesnym zachowaniu potrzebnych parametrów pod względem wytrzymałości. Dodatkowym plusem drewna klejonego jest jego cena, co zaczyna przekonywać inwestorów do zainteresowania się tym nowym, aczkolwiek starym materiałem budowlanym.

Szerokie możliwości.

Drewno klejone jak już wcześniej wspomniałem składa się z licznych warstw cienkich lameli. Podczas procesu produkcji elementów konstrukcyjnych ich plastyczność pozwala na uzyskanie kształtów wcześniej niemożliwych do uzyskania ze stali czy też betonu. Nie można zapominać, że drewno klejone jest materiałem stosunkowo lekkim – waga elementu wykonanego z drewna klejonego może być do 4 razy niższa niż z betonu, a nawet 14 krotnie niższa niż taki sam element wykonany ze stali. Co więcej koszt takiego elementu jest o kilka, do kilkunastu razy tańszy. Czyż nie jest to wymarzony materiał budowlany? Nie można również zapominać, że ten materiał ma doskonałe właściwości jeśli chodzi o odporność na ogień. Dzieje się tak dzięki temu, że sklejenie lameli sprawia, że jest to materiał tak ścisły, iż jeśli element nie jest narażony na działanie bezpośrednie ognia, to płomień na tym materiale gaśnie samoczynnie. To bardzo dobra informacja dla inwestorów, patrząc pod kontem co raz większych wymagań jeśli chodzi o zabezpieczenia przeciwpożarowe. Dzięki swoim właściwościom drewno klejone ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Jest wykorzystywane do konstruowania domów szkieletowych, konstrukcji dachowych, czy też giętkich i skomplikowanych elementów konstrukcji budynków.