Zaniżane minimalnej stawki godzinowej w co trzeciej firmie

0
1262
views

Ustalenie minimalnej stawki godzinowej na niewiele się zdaje, jeśli jest to nieprzestrzegane przez pracodawców. Z kontroli i późniejszych informacji Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że mogło do tego dochodzić w co trzeciej firmie.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2017 r. minimalna stawka godzinowa wynosi 13 zł brutto, natomiast za jedną godzinę pracy pracownik powinien otrzymać na tzw. rękę 9,46 zł. Okazuje się, że nie każdy pracodawca stosuje się do nowej ustawy, a osoby chcący utrzymać pracę godzą się na zaniżenie stawki godzinowej.

Na chwilę obecną przeprowadzono 6 tys. kontroli, aczkolwiek ma być ich więcej. Do końca br. ogólnie skontrolowanych ma być co najmniej 20 tys. zakładów pracy.

Akcja, którą prowadzi NSZZ „Solidarność”, oraz Państwowa Inspekcja Pracy ma priorytetowy cel, a mianowicie wyegzekwowanie od pracodawców płacenie minimalnej stawki godzinowej.

Wszystkie sygnały docierające do PIP o powyżej wspominanych nieprawidłowościach są sprawdzane za sprawą kontroli. Do akcji postanowił się również przyłączyć OPZZ i Związek Zawodowy „Budowlani”.

 

Wiadomości