Czy jakość grafiku pracy ma znaczenie dla firmy?

0
1500
views

Jeśli jesteś właścicielem lub menedżerem firmy, bardzo prawdopodobne, że co miesiąc zmagasz się z zadaniem układania grafiku pracy. Niewykluczone, że to żmudne zadanie zajmuje Ci kilka godzin i zżera sporo nerwów. Niestety, negatywne nastawienie może wpływać na gorszą jakość harmonogramu. Zobacz, dlaczego warto poświęcić grafikowi więcej cierpliwości i uwagi, a najlepiej skorzystać z fachowego narzędzia, takiego jak pomoce dostępne na GrafikOptymalny.pl.

1. Ryzyko kary przy złamaniu Kodeksu Pracy

Każdy grafik pracy powinien powstawać w oparciu o polskie prawo. Kodeks Pracy określa normy godzinowe i rozliczeniowe, a także takie kwestie, jak wymagana długość odpoczynków dobowych oraz tygodniowych. Jeśli nie dochowasz tych przepisów, grozi Ci kara w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

2. Porządny grafik pracy buduje dobry wizerunek firmy

Przedsiębiorstwo, które przestrzega reguł i przywiązuję wagę do planowania czasu pracy, to przedsiębiorstwo godne zaufania. Działa to także w drugą stronę: źle ułożony harmonogram dezorganizuje pracę i przyczynia się do wytwarzania negatywnej atmosfery, którą odczuwają zarówno pracownicy, jak i klienci. W efekcie cierpią na tym i wizerunek, i finanse firmy.

3. Zadowolenie pracowników

Zawsze staraj się uwzględniać preferencje swojej kadry – zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujesz rąk do pracy także w późnych godzinach i w weekendy. Wysłuchaj, kiedy pracownicy potrzebują wolnego i nie oczekuj od nich 100% dyspozycyjności. Jeśli zatrudniasz studentów, pamiętaj o ich uczelnianych obowiązkach i egzaminach. Ignorując te problemy, na własne życzenie doprowadzisz do sytuacji, kiedy pracownicy będą masowo brali urlop na żądanie i fingowali zwolnienia lekarskie. Chcesz uniknąć dezorganizacji pracy i zbędnej rotacji personelu? Przywiązuj wagę do tworzenia grafiku!

4. Faktyczne zapotrzebowanie

Często, zwłaszcza w branży usługowej, zapotrzebowanie na pracowników różni się w zależności od pory dnia, dnia tygodnia, miesiąca, czy roku. Na przykład w galeriach handlowych w tygodniu największy ruch przypada na późne popołudnie, a rano potrzeba o wiele mniej rąk do pomocy. Weź pod uwagę wszystko, co istotne – zaczynając od świąt, a kończąc na mniej lub bardziej sprzyjających warunkach pogodowych.

5. Optymalizacja kosztów

Optymalizuj koszty. Pamiętaj, że za każdą godzinę pracy musisz zapłacić. Zawsze kontroluj, czy zaplanowany harmonogram zgadza się z Twoim budżetem i zostawiaj przy tym solidny zapas oszczędności (np. na zastępstwa).

Jak widać, grafik pracy ma olbrzymie znaczenie dla tego, jak prosperuje firma. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak powinien wyglądać optymalny harmonogram dla Twojego biznesu, skorzystaj z darmowego e-booka i zasięgnij informacji jak stworzyć idealny harmonogram czasu pracy na GrafikOptymalny.pl.