Jak radzić sobie z bólem żołądka?

0
1541
views

To jedne z najmniej przyjemnych uczuć. Ból może mieć bardzo wiele przyczyn oraz charakteryzować się różnym stopniem nasilenia oraz umiejscowieniem. I tak może być tępy, skurczowy, ostry lub przewlekły, kłujący lub trwający kilka minut. I czasem nie jesteśmy w stanie powiązać go ze stylem życia czy też konkretnymi chorobami, a czasem doskonale wiemy, co nam dokucza.

Warto jednak pamiętać, że, jak czytamy na http://natrawienie.pl/ostry-bol-zoladka-domowe-sposoby-czy-wizyta-u-lekarza/, ból może być objawem poważnych dolegliwości.

Co może być przyczyną bólu?

Już sam ból żołądka jest zjawiskiem nieprzyjemnym szczególnie wtedy, gdy towarzyszą mu inne dolegliwości takie jak wymioty, biegunka czy zgaga. Często jest umiejscowiony w nadbrzuszu, ale może również promieniować.
Ostry ból żołądka należy skonsultować ze specjalistą, ponieważ może być objawem wielu bardzo poważnych chorób. Dolegliwości pojawiające się kilka godzin po posiłku z uczuciem ssania w żołądku lub skurczami często towarzyszą chorobie wrzodowej.

Poza tym bardzo często wiąże się ból żołądka a niestrawność, która jest wynikiem zaburzeń trawienia, zjedzeniem zbyt dużej ilości lub kiepskiej jakości posiłku. Temu towarzyszy zgaga, odbijanie, nudności czy nawet wymioty. Poza tym ból żołądka przyczyny może mieć jeszcze inne. Wśród najważniejszych pojawia się choroba refluksowa, zapalenie trzustki, stres, stany infekcyjne samego organu. Poza tym jest jednym z częstych elementów zawału serca.

Jak sobie radzić?

Ból żołądka występuje nagle i często towarzyszą mu inne dolegliwości. Przewlekły stan przebiega jednak bezobjawowo, a czasem występuje dodatkowo uczucie pełności po posiłku,niespecyficzne dolegliwości czy też brak apetytu. Te odczucia mogą pojawiać się po spożyciu tłustych posiłków lub alkoholu.

Powinniśmy również połączyć ból żołądka a zatrucie pokarmowe, które może być efektem spożycie nieświeżego jedzenia lub działaniem na przykład toksycznych bakterii lub wirusów. Jeśli mamy do czynienia z ostry stanem, może być on spowodowany trudną sytuacją stresową.

Na http://natrawienie.pl/ znajdziemy propozycje na ból żołądka, domowe sposoby jak radzić sobie z różnymi dolegliwościami.

Warto zastosować dietę lekkostrawną, a czasem nawet ograniczyć produkty stałe na rzecz nawadniania organizmu tak, by żołądek na przykład po przejedzeniu czy infekcji mógł wrócić do formy. Można zażyć leki zobojętniające kwasy żołądkowe i pić herbatki wspomagające trawienie.

Poza zmianą sposobu odżywiania i wprowadzeniem aktywności, powinniśmy dokładniej siebie obserwować i nie przegapić ważnych sygnałów płynących z organizmu. 

 

red