Kiedy zwróci się inwestycja w auto elektryczne?

0
1048
views

Zainteresowanie samochodami elektrycznymi ma związek z ich zaletami. Jak się okazuje emitują mniej szkodliwych substancji do środowiska, ale też są bardziej ekonomiczne, niżeli samochody spalinowe.

Według ekspertów koszt zakupu auta elektrycznego może się zwrócić po czterech latach. Oczywiście wszystko zależy od intensywności użytkowania auta.

,,Auta elektryczne są około 2,5–3,5 razy bardziej ekonomiczne. Prąd elektryczny jest produkowany w dużych elektrowniach, ale warunki ekologiczne, podczas których jest wytwarzany, są dużo lepsze niż dla silników spalinowych pojedynczych samochodów i pracują w optymalnych warunkach, mają założone w tej chwili doskonałe filtry, więc emitują niewiele związków szkodliwych do środowiska.

Przy autach elektrycznych liczba podzespołów, które muszą być wykorzystane, jest dużo mniejsza niż w spalinowych. Brakuje układu wydechowego, brakuje skrzyni biegów. Zostaje w zasadzie tylko układ zawieszenia, układy konstrukcyjne, które są również w autach spalinowych.

Silnik elektryczny i przekształtnik na pewno ważą mniej niż silnik spalinowy, więc produkcja powinna być mniej szkodliwa, bo związana z mniejszą ilością wymaganego materiału’’ – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje dr hab. Wojciech Jarzyna z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych Politechniki Lubelskiej.

 

 

Julian Z. Pankiewicz