W jakich kolorach koty widzą świat?

0
1951
views

Dzieląc mieszkanie ze zwierzętami, odruchowo zakładamy, że postrzegają świat dokładnie tak jak my. W rzeczywistości jest inaczej, czego dobry przykład stanowi wzrok kota. Różnice dotyczą między innymi widzenia barw. Dziś pochylimy się nad tym tematem. Na blogu Maxandmrau.pl można natomiast znaleźć więcej ciekawych artykułów na temat ulubionych pupili.

Które barwy dostrzega kot?

Zasadniczą różnicę pomiędzy wzrokiem kota a człowieka stanowi nasycenie barw. Jesteśmy pod tym względem znacznie bardziej wyspecjalizowani. Przez wiele lat uczeni sądzili, że świat kota jest czarnobiały. Dziś wiadomo, że w istocie koty lepiej niż ludzie radzą sobie z odcieniami szarości, natomiast jednocześnie są w stanie dostrzegać kolor żółty, niebieski i zielony. Nasycenie barw jest jednak znacznie słabsze niż w przypadku ludzkiego wzorku.

Mniej ostry obraz

Kolejna różnica pomiędzy działaniem ludzkiego i kociego oka dotyczy ostrości obrazu. Świat kota jest bardziej zamglony, ponieważ nasi mruczący przyjaciele widzą z należytą ostrością zaledwie z odległości 6 metrów. Z dalszego dystansu dostrzegają jedynie kontury postaci i obiektów. Dla porównania, pole ostrego widzenia przeciętnego człowieka wynosi kilkadziesiąt metrów.

Mocne strony kociego wzorku

Mechanizm widzenia kota został wyspecjalizowany w toku ewolucji. Koty to naturalnie nocni myśliwi, dlatego po zmroku ich oczy dostrzegają znacznie więcej niż ludzie i potrzebują do tego mniejszej ilości promieni świetlnych. Druga mocna strona kociego oka to niesamowita zdolność do detekcji ruchu. Jest ona około dziesięciokrotnie silniejsza niż u ludzi. Dzięki temu zwinny kot nadąża bez problemu za swoją niewielką i szybką potencjalną zdobyczą.

Dowiedz się więcej na blogu Maxandmrau.pl

Po więcej informacji na temat kocich zmysłów zapraszamy na bloga należącego do portalu Maxandmrau.pl. Stworzone tam kompendium wiedzy, składające się ze specjalistycznych artykułów i porad przyda się każdemu właścicielowi domowych czwórnogów.