Nałóg potrzebuje terapii

0
1411
views

 

Uzależnienie, to nic innego jak stopniowe przyzwyczajenie organizmu do jakiejś substancji, tudzież czynności. W Polsce pośród wielu nałogów najczęściej wyróżnia się alkohol, narkotyki, oraz inne środki odurzające, hazard, seks, papierosy, komputer itp. Prawdą jest, że nałóg nałogowi nie równy, ponieważ nie każdy doprowadza osobę uzależnioną do irracjonalnych zachowań. Możemy tutaj porównać zaawansowany alkoholizm z zaawansowanym paleniem papierosów. Oba uzależnienia mają zły wpływ na zdrowie, aczkolwiek osoba paląca papierosy nie otrzymuje do swojego organizmu dawki substancji, która może zmienić jej zachowanie np. wzbudzać agresję. Musimy jednak pamiętać, że każde uzależnienie można wyleczyć za pomocą terapii. W Polsce jest mnóstwo profesjonalnych terapeutów, którzy wiedzą jak pomóc osobom z danym nałogiem. Faktem jest, że jeden człowiek potrzebuje krótszej, a rugi dłuższej terapii, aczkolwiek nikt nie zaprzecza, iż czas jest tutaj bardzo ważny. Dobry ośrodek można poszukać w sieci. Wielu wcześniej uzależnionych poleca https://aliado.pl/, czyli typowo rodzinny ośrodek, który został otwarty z myślą o profesjonalnej pomocy osobom, jakie z jakiegoś powodu popadły w uzależnienie, ale teraz chcą definitywnie z tym skończyć. Takich ludzi jest mnóstwo, a w każdym ośrodku ilość miejsc ograniczona, dlatego warto zmotywować się do zmiany życia jak najprędzej.

Duże możliwości terapeutów

Bywa, że osoby uzależnione nie wierzą w to, że ktoś w ogóle może im pomóc. Potrafią wymyślić mnóstwo powodów, które jasno wskazują, że terapia, to nieprawdziwy wymysł. Oczywiście nie ma to związku z prawdą, gdyż bardzo dużo osób uzależnionych dziś cieszy się normalnym życiem. Wszystko za sprawą ogromnych możliwości terapeutów, którzy z racji wiedzy i doświadczenia umiejętnie pracują nad każdym indywidualnie. Terapia, to nie tylko pogadanki, które także są ważne. To prezentacje multimedialne, zajęcia manualne itp. Wsparcie płynie w każdym momencie, dlatego osoby uzależnione mają możliwość zrozumienia na czym polega normalne życie, a nawet przypomnienia sobie jak można normalnie żyć. Terapeuci naprawdę dysponują szerokim wachlarzem możliwości, dlatego warto spróbować mimo sceptycznego nastawienia. Początkowo może być trudno, aczkolwiek to nie jest żadną regułą. Wszystko zależy od tego jak bardzo chcemy zaprowadzić zmiany w swoim życiu.

Inne spojrzenie na życie

Każdy, kto mówiąc potocznie wychodzi z ośrodka wolny od uzależnienia ma zupełnie inny pogląd na swoje dalsze życie. Mimo to każdego dnia i w każdym momencie trzeba być silnym, aby nie wrócić do tego co było. Najlepiej jest zmienić otoczenie z towarzystwem łącznie. Jeśli nasi przyjaciele, to osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków wszystko możliwe, że spotkania z nimi okażą się powrotem do starych nawyków. Co prawda dużo osób po terapii zdecydowało się na kontakt ze swoimi znajomymi, ale tylko po to by im pomóc. To jest bardzo szlachetne. Jeśli czujemy, że mamy siłę, aby pomagać innym uzależnionym, a tym samym pokazywać im, że można wyjść z nałogu powinniśmy to robić. Wskazać ośrodek, zmotywować do tego, aby bliska nam osoba tam się zgłosiła. Pokazać, że warto, gdyż sami już stamtąd wróciliśmy wolni od tego, co zabierało nam radość życia, choć w tamtym czasie myśleliśmy, iż właśnie nałóg daje ową radość. W Polsce jest mnóstwo osób, które po wyjściu z nałogu postawiły na własny rozwój, ale też pomoc tym, którzy sami nie mogą sobie pomóc. Warto ich posłuchać, gdyż przeżyli i jedno i drugie. Oni wiedzą, że terapeuci, to ostatnia deska ratunku.