Fotowoltaika – jak to działa?

0
5599
views
Fotowoltaika na przestrzeni kilku ostatnich lat zdobywa coraz większą popularność zarówno wśród osób indywidualnych, jak i firm. Osoby korzystające z fotowoltaiki są zachwycone faktem oszczędności, jakie generuje instalację tego systemu oraz jego ekologiczność, która przyczynia się do minimalizacji wykorzystania energii elektrycznej od dostawcy prądu.

Czym jest fotowoltaika? 

Idąc ulicą niejednokrotnie mamy okazję zobaczyć na dachach budynków zarówno przemysłowych, jak i mieszkalnych panele, które są ułożone w stronę słońca. Są to właśnie panele fotowoltaiczne, które zamieniają promienie słoneczne w energię elektryczną, która wykorzystywana jest do zapewnienia prądu w całym budynku. Efektywność fotowoltaiki w pewnym sensie jest uzależniona od słonecznej pogody. Ekstremum swojej efektywności system osiąga w momencie, gdy niebo jest całkowicie bezchmurne, a temperatura powietrza osiąga około 25 stopni. Nie znaczy to jednak, iż w przypadku niepogody system fotowoltaiczny jest nieużywany.

Nawet pomimo zachmurzenia panele fotowoltaiczne wciąż pracują, jednak z mniejszą efektywnością. W przypadku zainstalowania fotowoltaiki w swoim budynku niezbędna jest zmiana tradycyjnego licznika prądu na licznik dwukierunkowy. Dzięki niemu, nadwyżki wyprodukowanej energii możemy składować u dostawcy prądu, a w przypadku mniejszej efektywności produkcji energii, właśnie tą wcześniej przesłaną do dostawcy możemy bez żadnych opłat wykorzystać w ramach wcześniej wyprodukowanych nadwyżek.

Jak działa fotowoltaika?

Standardowa budowa instalacji fotowoltaicznej składa się z paneli fotowoltaicznych, uchwytów montażowych oraz specjalnego inwertera. W sytuacji, gdy promienie słońca trafiają w panele fotowoltaiczne, te zamieniają energię słoneczną w prąd stały. Natomiast inwerter wbudowany w instalację zamienia prąd stały w prąd zmienny, który może zostać wykorzystany w gospodarstwach domowych.  Dostępne na rynku panele fotowoltaiczne posiadają różną moc, w związku z tym należy dobrać moc instalacji fotowoltaiki oraz ilość samych paneli do potrzeb domowników. O tym jak dobrać moc fotowoltaiki w artykule pod linkiem.

Zalety związane z instalacją fotowoltaiki

Instalacja systemu fotowoltaicznego niesie ze sobą szereg zalet, o których warto wspomnieć. Po pierwsze i najważniejsze, fotowoltaika to oszczędność pieniędzy w dłuższym okresie. Dzięki procesowi zamiany promieni słonecznych w energię elektryczną możemy z powodzeniem zapomnieć o wysokich rachunkach za prąd. Co więcej, niewykorzystane nadwyżki energii możemy zgodnie z umową z dostawcą prądu odsprzedać.
Co ważne, w celu odsprzedaży energii powstałej w wyniki użytkowania instalacji fotowoltaicznej nie ma potrzeby zakładania działalności gospodarczej. Fotowoltaika to rozwiązanie proekologiczne, które doskonale wpisuje się w obecny trendy w obszarze ochrony środowiska i minimalizowania zużycia nieodnawialnych źródeł energii. Korzystając z instalacji fotowoltaicznych, mamy pewność, że korzystamy z odnawialnego źródła energii a samo działanie instalacji jest zupełnie bezemisyjne. Wprawdzie wiele osób może zniechęcić się do instalacji fotowoltaiki ze względu na wysokie koszty na start, jednak Unia Europejska w celu popularyzacji wykorzystywania odnawialnych źródeł energii stworzyła dotację na zakup instalacji fotowoltaicznych.

Mój prąd – dotacja na instalację systemu fotowoltaiki

Program dotacji o nazwie Mój Prąd jest rządowym programem, którego założeniem jest dotowanie zakupu instalacji fotowoltaicznych dla osób prywatnych. W lipcu 2019 roku miejsce miał pierwszy nabór na do programu Mój Prąd, który spotkał się z wielkim zainteresowaniem Polaków. Ze względu na bardzo dużą kwotę przewidzianą na dotację, od stycznia 2020 roku nabór do programu Mój Prąd został wznowiony i teraz ponownie wszystkie osoby zainteresowane fotowoltaiką mają możliwość otrzymania dotacji.

Za pośrednictwem programu Mój Prąd, właściciel budynku planujący instalacje fotowoltaiki może otrzymać 50% dofinansowania kosztów, jednak kwotowo dotacja jest ograniczona do 5 tysięcy złotych. Dla zainteresowanych istotną informacją jest fakt, iż dotacja przeznaczona jest nie tylko na sam zakup elementów instalacji, ale również sam montaż, który powinien zostać wykonany przez profesjonalny zespół montażowy.

Jak złożyć wniosek o dotację Mój Prąd oraz jakie dokumenty są niezbędne do uzyskania dotacji?

Dofinansowanie programu Mój Prąd może uzyskać każda osoba, której inwestycja instalacji systemu fotowoltaicznego nie została zakończona przed rozpoczęciem naboru do programu. Poprzez rozpoczęcie inwestycji należy rozumieć również podpisanie umowy z dostawcą energii, a nie tylko sam proces instalacji systemu.
W celu złożenia wniosku należy przedstawić dokumentację w postaci wniosku o dofinansowanie, który jest możliwy do ściągnięcia ze strony internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, fakturę za zakup i montaż, oraz potwierdzenie zapłaty żądanej kwoty jak również potwierdzenie instalacji licznika dwukierunkowego, który jest wymagany w przypadku systemu fotowoltaicznego. Wniosek wraz z dokumentami można składać zarówno pocztą, jak i elektronicznie. 

Fotowoltaika Grudziądz