Ogrzewanie kaloryferowe vs ogrzewanie powierzchniowe – które wybrać?

0
3829
views

Ciepły i przytulny dom to marzenie niemal każdego. Aby było ono możliwe do zrealizowania, niezbędne jest zainstalowanie odpowiedniego systemu grzewczego, który pozwoli uzyskać optymalne warunki temperaturowe w każdym domu lub mieszkaniu. Za najpopularniejsze rozwiązania powszechnie uznaje się dwa warianty, czyli ogrzewanie konwekcyjne lub powierzchniowe. Które z nich sprawdza się lepiej w domowych wnętrzach? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do dalszej lektury.

Ciepło w domu – dlaczego jest ważne?

W warunkach domowych optymalną temperaturą jest około 18-20 stopni Celsjusza. Wyjątek stanowi łazienka, w której powinniśmy zapewnić aż 23-24 stopnie, aby zminimalizować dyskomfort po prysznicu lub w trakcie porannego i wieczornego przebierania się.

Zapewnienie właściwej temperatury stanowi klucz do zbudowania perfekcyjnej przestrzeni do życia. Wpływa ona oczywiście na samopoczucie i nastrój, jednak równocześnie oddziałuje na zdrowie wszystkich mieszkańców. Zbyt niska temperatura powoduje bowiem spadek odporności, co może przyczynić się do szeregu infekcji oraz wielu poważniejszych chorób, między innymi układu oddechowego.

Utrzymująca się przez dłuższy czas niska temperatura we wnętrzu powoduje także szereg problemów technicznych z samym budynkiem. Sprawia, że pojawia się wilgoć, która prowadzi do wystąpienia grzybów i pleśni na ścianach. Bywają one naprawdę niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców. Wilgoć na ścianach narusza też często elementy konstrukcyjne ścian. Wówczas naprawa bywa już niezmiernie problematyczna .

Jakie rozwiązania grzewcze mamy do dyspozycji?

Do najpopularniejszych systemów grzewczych do domów mieszkalnych wciąż zalicza się głównie instalacje z kotłem centralnego ogrzewania oraz ogrzewanie podłogowe. Oba rozwiązania mają swoje mocne i słabe strony oraz posiadają rzeszę zwolenników.

Ogrzewanie konwekcyjne do domu

Wciąż najczęściej spotyka się w domach prywatnych ogrzewanie centralne z kotłem oraz systemem grzejników, umieszczanych we wszystkich pomieszczeniach.

Kotły bywają różne. Można znaleźć modele zasilane rozmaitymi rodzajami paliwa. Możemy wyliczyć choćby urządzenia:

  • na paliwa stałe,
  • gazowe,
  • na paliwa płynne,

Kotły na paliwa stałe są zazwyczaj najtańsze, co przekłada się na spore zainteresowanie produktami tego typu. Niestety ich wielką wadą jest spora ilość zanieczyszczeń emitowanych do środowiska. Poza tym w niektórych miastach używanie ich zostało zabronione na mocy przepisów prawnych, służących do walki ze smogiem.

Kotły gazowe, zazwyczaj działające na gaz ziemny, są równie ekonomiczne, a przy tym bardziej przyjazne środowisku naturalnemu.

Do szczególnie lubianych przez właścicieli domów kotłów na paliwa płynne zalicza się modele olejowe. Są proste i wygodne w użyciu, jednakże wyróżniają się wyższą ceną.

Ostatnie z wymienionych, czyli kotły dwupaliwowe, pozwalają na spalanie dwóch typów paliwa, co zwiększa funkcjonalność urządzenia oraz sprawia, że jest ono dużo wygodniejsze.

Oprócz samego pieca do instalacji zalicza się także kaloryfery, ogrzewające wnętrza dzięki procesowi konwekcji. Woda dostarczana do kaloryferów nagrzewa je, a ciepło następnie jest przekazywane do powietrza, które zaczyna rotować. W ten sposób podnosi się temperaturę w całym pomieszczeniu.

Przy tego typu ogrzewaniu podniesienie temperatury w dużych wnętrzach jest stosunkowo długotrwałe oraz nieefektywne, a przy tym dochodzi do uniesienia nie tylko powietrza, ale też kurzu i roztoczy, co bywa problematyczne dla alergików.

Ogrzewanie powierzchniowe – rozwiązanie praktyczne i bardzo wygodne

Drugie rozwiązanie to modele ogrzewania powierzchniowego. Zalicza się do nich przede wszystkim systemy wodne oraz elektryczne. Te ostatnie można znaleźć w sklepie Econovli.pl.

Systemy wodne są wyposażone w pompę wodną, która rozprowadza gorącą wodę w rurkach umieszczonych pod powierzchnią podłogi. W systemach elektrycznych pod górną warstwą podłogi rozkłada się specjalną folię, podpinaną bezpośrednio do instalacji elektrycznej.

Tego typu ogrzewanie daje uczucie przyjemnej, ciepłej podłogi, poprawiając komfort termiczny w pomieszczeniu. Dochodzi też do znacznie lepszego dla mieszkańców rozkładu temperatur we wnętrzu – cieplej jest przy stopach niż przy głowie. Ogrzewanie powierzchniowe nie wykorzystuje natomiast konwekcji, dzięki czemu nie porusza kurzu. Stanowi zatem instalację bardziej przyjazną dla alergików.

Ogrzewanie podłogowe jest niezmiernie praktyczne i komfortowe. Trzeba jednak pamiętać, że jego efektywność wzrasta w budynkach o dobrej termoizolacji. Sprawdza się najlepiej we wnętrzach, w których na stałe chcemy utrzymać konkretną temperaturę.

Ogrzewanie konwekcyjne czy powierzchniowe?

Które z opisanych powyżej rozwiązań lepiej wybrać? Każdy może zdecydować się na wariant idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Systemy centralnego ogrzewania z kaloryferami są tańsze w montażu oraz często w eksploatacji. Ogrzewanie podłogowe zwiększa komfort oraz jest przyjazne dla alergików.

Który typ ogrzewania nadaje się zatem najlepiej do Waszych wnętrz?