Kto wygra milion złotych? Nabór do „Wielkiego Wyzwania: Energia” zakończony!

0
2618
views

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zakończyło nabór do „Wielkiego Wyzwania: Energia”, to pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Do pierwszego etapu zgłosiło się ponad 180 drużyn projektowych. Teraz uczestnicy muszą opracować prototyp urządzenia do przekształcania energii wiatru w energię elektryczną w możliwie najefektywniejszy sposób. Mają to być kompaktowe, ciche urządzenia do zastosowań indywidualnych i domowych. Dla najlepszego projektu czeka nagroda w wysokości miliona złotych! Inicjatywa realizowana jest w ramach środków z Funduszy Europejskich.

„Wielkie Wyzwanie: Energia” jest technologiczną odpowiedzią na ważny problem społeczny. Chodzi o  zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w krajowym zużyciu energii. W inicjatywie realizowanej ze środków Funduszy Europejskich wezmą udział zespoły złożone z: naukowców, przedsiębiorców, studentów i „garażowych” pasjonatów.

– Zadaniem śmiałków, którzy przystąpili do Wielkiego Wyzwania, jest doprowadzenie swoich pomysłów do etapu prototypu o określonych w „Podręczniku Uczestnika” parametrach. Każdy z nich musi się składać z siłowni wiatrowej, a więc urządzenia lub zespołu urządzeń przekształcających energię kinetyczną wiatru na energię elektryczną i podłączonego do niej magazynu energii – tłumaczy Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Celem tej inicjatywy jest stymulowanie powstawania i rozwijania przełomowych technologii w obszarze instalacji małogabarytowych, wydajnych urządzeń energetyki wiatrowej, wykorzystujących siłownie wiatrowe i magazyny energii.

Wstępna selekcja oraz ćwierćfinał „Wielkiego Wyzwania: Energia”

W celu weryfikacji postępu prac, uczestnicy zobowiązani są do dostarczenia do NCBR trzyminutowych filmów, jeżeli ich nie prześlą do 21 grudnia zostaną zdyskwalifikowani. W przekazanych materiałach drużyny będą musiały opowiedzieć o koncepcji swojego rozwiązania, zaprezentować prototyp lub jego komponenty, bądź inne ważne informacje dotyczące projektu, które zobrazują zaawansowanie prac. Następnie do 31 marca 2021 roku, załogi będą musiały zaprezentować działanie swoich prototypów w podobnych nagraniach ćwierćfinałowych. Zespoły przedstawią w nich sposób działania urządzenia dowodząc, że jest ono w stanie przekształcić energię kinetyczną podczas nawiewania wiatru oraz oddać energię elektryczną w warunkach bezwietrznych. W tym etapie rozpocznie się prawdziwa rywalizacja, gdyż do kolejnej fazy zmagań zakwalifikuje się czterdzieści najlepszych zespołów.

Półfinał „Wielkiego Wyzwania Energia”

Półfinał ma się odbyć 13 sierpnia przyszłego roku i polegać będzie na przeprowadzeniu testu działania urządzenia w warunkach sztucznego wiatru, wiejącego ze zmienną prędkością. Każdy prototyp zostanie podłączony do aparatury pomiarowej dostarczonej uczestnikom przez organizatora. W tym etapie, wyścig do finału nabierze rumieńców, ponieważ do ostatniej fazy konkursu zakwalifikuje się jedynie dziesięciu uczestników. Od momentu rozpoczęcia półfinału, jury zmagań wytypuje trzy projekty o największym potencjale w kategorii „wzornictwo”. Zwycięży w niej zdobywca największej liczby głosów publiczności.

Wielki Finał na stadionie PGE Narodowy

Finał zawodów odbędzie się 14 sierpnia 2021 roku, na stadionie PGE Narodowy, gdzie zgromadzona publiczność będzie mogła obserwować decydującą fazę rywalizacji. W celu zwizualizowania wyniku pomiaru, prototypy zostaną podłączone do pompy, która napędzana energią wytworzoną przez urządzenia z zasymulowanego wiatru, zostanie wykorzystana do napełnienia pustego zbiornika wodą. Finałowa rozgrywka potrwa maksymalnie 6 godzin, a drużyna, która najlepiej poradzi sobie z zadaniem i jako pierwsza napełni zbiornik, zostanie zwycięzcą wyzwania i wygra jeden milion złotych!

Zachęcamy do śledzenia „Wielkiego Wyzwania: Energia”, za pośrednictwem strony internetowej: https://wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl/.

Kontakt do biura prasowego:

Rafał Roguski, r.roguski@partnersi.com.pl tel.: 22 858 74 58 wew. 73

Jarosław Zakrzewski, j.zakrzewski@partnersi.com.pl tel.: 22 858 74 58 wew. 68

Izabela Lewandowska, izabela.lewandowska@ncbr.gov.pl tel.: 22 45 67 527

***

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją rządową od ponad dekady łączącą świat nauki i biznesu. Tworzy odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój. Realizuje także szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa. Z rocznym budżetem na prace B+R rzędu miliarda euro NCBR jest obecnie największym w kraju i regionie ośrodkiem wspierania rozwoju nauki i gospodarki.