Szukasz dobrego nawozu? Najlepszy będzie z własnego kompostownika!

0
1394
views

Właściciele większych i mniejszych działek lub przydomowych ogrodów bardzo często zakładają kompostowniki. Takie rozwiązanie pomaga im utrzymać porządek na terenie zielonym, a przy okazji pozyskują dobry, naturalny nawóz.

Do czego służą kompostowniki? Co można w nich składować?

Kompostowniki mają formę pojemnika, w których gromadzi się odpady organiczne z ogrodu, takie jak gałązki, czy liście. Do kompostownika mogą trafiać również pozostałości z kuchni, które mają charakter biodegradowalny. Dzięki możliwości składowania odpadów w jednym miejscu ogrodu czy działki zyskują one na estetyce. Co więcej, Nie trzeba płacić z wywóz odpadów, dlatego też kwestia ekonomiczna ma tutaj spore znaczenie.

Kompostowanie polega na przemianie materii organicznej na kompost. Jest to naturalny nawóz, za którego pomocą można użyźnić wyjałowioną glebę pod uprawę, jej struktura zostanie wzbogacona o próchnicę. Rośliny zyskają idealne warunki do wzrostu, a trawniki będą zawsze dobrze odchwaszczone i oczyszczone.


Obrotowy kompostownik z tworzywa sztucznego, fot. Ogrodosfera.pl

Który kompostownik wybrać? Jaki będzie najlepszy?

Kompostowniki mogą być zrobione na bazie różnych materiałów, np. tworzywa sztucznego, cegieł czy z drewna. Co więcej, różnią się od siebie pojemnością, czasami kształtem i funkcjonalnością. Można się o tym przekonać, oglądając różne modele dostępne na rynku, chociażby w ogrodosfera.pl. Niektóre mają formę prostokątną, inne zwężają się ku górze lub mają kształt beczułek.

Wybór odpowiedniego modelu powinien być uzasadniony przede wszystkim kubaturą ogrodu, Im większy metraż działki, tym większy kompostownik powinien na niej stanąć. Jeśli odpadów jest więcej, wtedy warto pokusić się o zakup modułowego kompostownika złożonego z kilku komór. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę także na funkcjonalność naszego zbiornika. Jego konstrukcja powinna gwarantować cyrkulację powietrza. Ważny jest też łatwy dostęp do samego kompostu – jest to możliwe np. dzięki dolnemu dostępowi rewizyjnemu zamykanemu na klapkę. Popularne sa też modele obrotowe, które przyspieszają kompostowanie się resztek, mają też łatwy dostęp do wnętrza.

Oczywiście, można  zdecydować się na składowanie odpadów biodegradowalnych na luźnej pryzmie, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Ulęgające rozkładowi resztki roślinne i kuchenne (na przykład obierki z warzyw i owoców) mogą skutecznie popsuć wygląd ogrodu. Pojawi się też przykry zapach, który będzie się intensyfikował w czasie wysokich temperatur.


Potrójny kompostownik ogrodowy dla dużego gospodarstwa, fot. Ogrodosfera.pl

Co można wrzucać do kompostownika, a co nie powinno się w nim znaleźć?

Oprócz ww. odpadów ogrodowych i kuchennych do kompostownika można wrzucać trociny, popiół drzewny, muł np. z czka wodnego. Wyrzucanie ręczników papierowych i kartonów jest wskazane tylko w niewielkich ilościach. Natomiast niewskazane jest składowanie w kompostowniku chwastów z nasieniem, igliwia dużych gałęzi, skażonych roślin, torebek z herbatą (tylko same fusy) oraz gazet czy popiołu węglowego.

Tak samo liście zawierające dużą ilość garbników nie powinny być składowane w kompostowniku. Ich rozkład jest znacznie dłuższy i przez to proces kompostowania zostaje spowolniony. Liście i rośliny chore czy skażone również nie mogą znaleźć się w kompostowniku, Nie można też wrzucać nabiału, tłuszczu, mięsa oraz odchodów zwierzęcych.  Oczywiście nie mogą znaleźć się w nim żadne części z tworzyw sztucznych.

Warto dopasować  kompostownik do ogrodu także pod względem stylistycznym. W jednym miejscu sprawdzi się model drewniany, a w drugim plastikowy, czy zrobiony na bazie cegły. Nie bez znaczenia jest także wybór miejsca. Najlepiej, aby było zacienione i osłonięte od wiatru. Wtedy warunki kompostowania będą optymalne.