Wyrok za niedopilnowanie "w sieci"

0
732
views

Sąd w Mediolanie skazał na pół roku więzienia trzech menedżerów z firmy Google za zniesławienie i naruszenie prywatności, gdyż nie zapobiegli umieszczeniu w sieci nagrania ze sceny bicia i poniżania niepełnosprawnego chłopca.

Głośna sprawa dotyczy ujawnionego przez prasę w 2006 roku skandalu, jakim było umieszczenie w internecie masowo następnie oglądanego nagrania chuligańskiego wybryku uczniów jednej z włoskich szkół, którzy maltretowali w klasie niepełnosprawnego kolegę.

Sprawa wywołała oburzenie we Włoszech oraz szeroką dyskusję nad koniecznością wprowadzenia prewencji przez administratorów sieci. W tym przypadku odpowiedzialność ponoszą pracownicy firmy, będącej dostawcą popularnej wśród miliarda użytkowników internetu wyszukiwarki – uznał sąd.

Obrona oskarżonych argumentowała tymczasem, że nie istnieje żadna konkretna możliwość czuwania nad wszystkim, co dzieje się w sieci.

Prokuratorzy oświadczyli po wydanym wyroku: „jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, bo wraz z tym procesem zwróciliśmy uwagę na poważny problem, jakim jest obrona osoby, która powinna przeważać nad logiką firmy”.

– To nie był proces wolności sieci, jak niektórzy mówią – zapewnili prokuratorzy, cytowani przez media. – Po raz pierwszy natomiast we Włoszech ukazano poważny problem praw człowieka w społeczeństwie – dodali.

Więcej na: PAP