Kościół Katolicji w stanie kryzysu

0
727
views

Benedykt XVI w liście do katolików Irlandii na temat skandalu pedofilii napisał, że dzieli z nimi „przerażenie i poczucie zdrady” z powodu tych „grzesznych i przestępczych czynów”.

Papież otwarcie przyznał, że Kościół znalazł się w stanie poważnego kryzysu.

W ostrych słowach papież potępił postępowanie księży-pedofilów oraz biskupów, którzy nie zareagowali w sposób właściwy na skandal. – Nic nie jest w stanie przekreślić zła, jakiego doznaliście – oświadczył, zwracając się do ofiar nadużyć. Seksualne wykorzystywanie dzieci nazwał „hańbą” i zapowiedział wysłanie inspekcji do niektórych diecezji w Irlandii.

W liście do irlandzkich katolików Benedykt XVI podkreślił: „Drodzy bracia i siostry z Kościoła Irlandii, z wielką troską piszę do Was jako pasterz Kościoła powszechnego”.

– Tak jak wy byłem głęboko zaniepokojony informacjami, które wyszły na światło dzienne, na temat wykorzystywania dzieci i wrażliwych młodych ludzi przez członków Kościoła w Irlandii, szczególnie księży i duchownych(…) Mogę tylko podzielać przerażenie i poczucie zdrady, którego doświadczyło tak wielu z was, dowiadując się o tych grzesznych i przestępczych czynach, a także o tym, jak władze Kościoła w Irlandii postąpiły wobec nich – zapewnił papież.

Następnie wyjaśnił, że jego list proponuje wkroczenie na „ścieżkę uleczenia, odnowy i zadośćuczynienia”.

– Nikt nie wyobraża sobie, że ta bolesna sytuacja zostanie szybko rozwiązana – przyznał papież. Zwracając się do ofiar dodał: „Zrozumiałe jest, że macie trudności z przebaczeniem czy z pojednaniem się z Kościołem”. – Wiem, że niektórym z was trudno jest wręcz wejść do kościoła po tym, co się stało – podkreślił.

Benedykt XVI odnotował, że w Kościele panowała przez lata „mająca dobre intencje, ale nierozważna tendencja, by unikać podchodzenia z zamiarem ukarania do sytuacji niezgodnych z prawem kanonicznym”. W tym, jego zdaniem, tkwi podstawowa przyczyna braku właściwej reakcji ze strony władz kościelnych na przypadki nadużyć. Wymienił także nieadekwatne procedury sprawdzania kandydatów do kapłaństwa oraz niewystarczające kształcenie w seminariach i nowicjatach oraz panującą w społeczeństwie tendencję „sprzyjania klerowi” i kościelnym hierarchom oraz „niewłaściwą troskę o reputację Kościoła i unikanie skandalu”. To zaś – według papieża – prowadziło do uchybień w stosowaniu istniejących kar kanonicznych.

List kończy wezwanie do duchownych i biskupów o roczną pokutę i post w każdy piątek do Wielkanocy 2011 roku w intencji uzdrowienia i odnowy Kościoła w Irlandii.

WIĘCEJ NA: www.pap.pl