WOŚP zebrała więcej, niż rok temu o tej samej porze

0
772
views

Na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest już ponad 37 mln zł. To więcej niż rok temu o tej samej porze, gdy zebrano 36 mln zł. W niedzielę około północy zakończył się XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W tym roku Finał WOŚP wystartował na Śląsku – w Zabrzu i Chorzowie. Na aukcjach WOŚP można m.in. wylicytować: narty Justyny Kowalczyk, łyżwy od minister zdrowia Ewy Kopacz, wóz strażacki z 1972 r., lot balonem, rejs okrętem podwodnym. Tradycyjnie, punktualnie o godz. 20.00 w całej Polsce zostały wystrzelone „światełka do nieba”.

Podczas XIX Finału WOŚP w całej Polsce oraz w wielu miejscach na świecie zbierano pieniądze na rzecz dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Obecnie na koncie WOŚP jest ponad 37 mln zł. Jest to kwota zadeklarowana, jak podkreślał szef fundacji WOŚP Jurek Owsiak, ile rzeczywiście zebrano, okaże się za kilka tygodni. Jednak, jak zaznaczył, już aktualna kwota pozwoli na zrealizowanie najważniejszych zadań, jakie w tym roku postawiła sobie fundacja.

Licytacje złotych kart i serduszek

W ramach XIX Finału WOŚP tradycyjnie odbyły się licytacje Złotych Kart Telefonicznych i Złotych Serduszek. Serduszko z nr 1 sprzedano w tym roku za 150 tys. zł, kartę telefoniczną – za 200 tys. zł.

W zeszłym roku serduszko z nr 1 osiągnęło cenę 1 110 000 zł, rok wcześniej – 1 010 000 zł. Za najdroższą kartę zapłacono podczas zeszłorocznego Finału 225 tys. zł.

W czasie pierwszego Finału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, otrzymała w darze wyroby ze złota (pierścionki, łańcuszki, kolczyki). Warszawski jubiler Jerzy Kozak zaproponował, aby wykonać z nich złote serduszka. Złoto zawieziono do państwowej mennicy, która przerobiła je na serduszka o masie 3,3789 grama.

Punktualnie o godz. 20 nad Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie rozbłysło w niedzielę „światełko do nieba” Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Serie sztucznych ogni rozbłyskały też w innych miastach. Kilkuminutowy pokaz fajerwerków obejrzały tysiące osób.

Do godz. 19.30 zebrano już ponad 14,4 mln zł, z czego ponad 1,6 mln zł dzięki internetowym aukcjom charytatywnym.

Licytacji jest ponad 32,5 tys., część z nich kończy się w dniu finału, inne potrwają jeszcze przez kilka dni, a nawet tygodni.

WOŚP zagrała w Nowym Jorku

Tomasz Adamek i inni polscy bokserzy, a także kilka zespołów muzycznych, uczestniczyło w metropolii nowojorskiej w imprezach towarzyszących zbiórce funduszy w czasie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W niedzielę koncert i aukcja WOŚP miały miejsce w Mahopac, w stanie Nowy Jork. Licytacje prowadziło też Polskie Radio 910 AM w Pomonie.

Jak powiedział Marcin „Bubell” Filipowski, szef sztabu WOŚP w metropolii nowojorskiej, aukcje, dotacje i kotncerty przyniosły 20 tys. dolarów. – Jest to tylko kwota wstępna bo dopiero w czwartek zostaną zgromadzone i obliczone fundusze pochodzące z 130 skarbonek – dodał.

Puszki WOŚP rozmieszczono w polonijnych sklepach i biznesach. W Mahopac, znaczek pocztowy wydany w 30-lecie wyboru Jana Pawła II na papieża osiągnął cenę 3019 dolarów. „Była to kwota magiczna, ponieważ zawierała dwie liczby: 30, czyli rocznica wyboru papieża oraz 19, od 19 fianłu orkiestry – wyjaśnił Filipowski.

Impreza przygotowana była już po raz trzeci dla rodzin z dziećmi. Organizatorzy nie kryją, że pragną w ten sposób wychować następne pokolenia woluntariuszy. Jedną z nich jest Natalia Golińska. Jak zapewnia, nie robi tego dla sławy, ale dla dzieci. –
Każdy powinien się przyłączyć do akcji, bo nie wiadomo co nam przyszłość przyniesie. Może moje dziecko też będzie kiedyś potrzebować wsparcia i ktoś mu pomożeNatalia Golińska
Każdy powinien się przyłączyć do akcji, bo nie wiadomo co nam przyszłość przyniesie. Może moje dziecko też będzie kiedyś potrzebować wsparcia i ktoś mu pomoże – tłumaczyła.

Kopacz obiecała pomoc

Minister zdrowia Ewa Kopacz, która była gościem w finałowym studiu telewizyjnym WOŚP zadeklarowała, że wesprze diagnostykę onkologiczną.

– Cieszy nas deklaracja minister zdrowia Ewy Kopacz, która zapowiedziała, że wesprze finansowo program wczesnej diagnostyki onkologicznej – powiedział szef Fundacji WOŚP Jurek Owsiak.

WOŚP stworzyła program wczesnej diagnostyki onkologicznej dla dzieci za środki zebrane podczas dwóch poprzednich finałów. – Zebraliśmy na ten cel ponad 56 mln zł, graliśmy przez dwa lata i kupiliśmy 80 najnowocześniejszych ultrasonografów. To zmiana epoki, skrócenie drogi dziecka od diagnozy do terapii – mówił prof. Bohdan Maruszewski z zarządu Fundacji WOŚP. Jak podkreślił, dzięki wsparciu resortu zdrowia, sprzęt kupiony przez fundację będzie mógł cały czas pracować.

– To bardzo ważne, by były środki na utrzymanie tego sprzętu – dodał Owsiak.

– Chcemy dać tym dzieciom szansę: pan Jurek dzięki temu, że kupuje sprzęt, ja dzięki temu, że dokładam swoje miliony w programie, który będziemy razem realizować – powiedziała Kopacz, która przekazała na licytację na rzecz WOŚP łyżwy do jazdy figurowej.

Jak zaznaczył Owsiak, zbiórka jest dopiero na półmetku. – Na razie ludzie są na ulicach, bawią się, dopiero po „światełku do nieba” zacznie napływać więcej wiadomości do sztabów, wieczorem licytować będziemy karty telefoniczne i złote serduszka – mówił szef WOŚP. W ubiegłym roku najdroższe serduszko z numerem 1 zostało zlicytowane za rekordową sumę 1 mln 110 tys. zł.

Ponad 50 incydentów podczas Finału WOŚP

Podczas XIX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w całym kraju, do godziny 20, doszło do 52 incydentów mających związek z kwestami na rzecz WOŚP. Większość to kradzieże puszek z pieniędzmi lub kradzieże pieniędzy przez samych wolontariuszy.

– Policjanci zatrzymali 33 osoby, w tym 10 nieletnich – powiedział w niedzielę wieczorem PAP rzecznik komendanta głównego policji mł. insp. Mariusz Sokołowski.

Jak dotąd odnotowano cztery rozboje związane z kwestami na rzecz WOŚP – m.in. w Krakowie, gdzie policja poszukuje trzech napastników, którzy w Nowej Hucie grożąc nożem, odebrali wolontariuszkom trzy puszki z datkami.

W Warszawie zatrzymano dwóch nastolatków, którzy na Pradze Północ napadli na wolontariuszki i wyrwali im puszkę z pieniędzmi. Po południu na policję zgłosił się czternastoletni wspólnik zatrzymanych wcześniej chłopców. Na komendę przyprowadziła go matka. Z kolei funkcjonariusze z Bielan zatrzymali czterech trzynastolatków, którzy wyrwali puszkę kwestującym dziewczynkom.

W Ciechanowie (Mazowieckie) trzech młodych mężczyzn ukradło 15-letniej wolontariuszce puszkę z pieniędzmi. Do kradzieży doszło w centrum miasta na ul. Pułtuskiej. Sprawcy kradzieży są poszukiwani.

W Łodzi doszło do czterech podobnych incydentów m.in. u zbiegu ulic Tatrzańskiej i Zbaraskiej. Do samotnie idącej 16-letniej wolontariuszki podeszło pięciu nieznanych mężczyzn. Wyrwali jej puszkę i uciekli. Trwają ich poszukiwania. Do kolejnego napadu doszło na skrzyżowaniu ulic Zielonej i Piotrkowskiej, gdzie trzech mężczyzn zaatakowało 15-latkę, która kwestowała w towarzystwie swojego chłopaka. Napastnicy zabrali trzymaną przez chłopaka puszkę z pieniędzmi, a jeden z nich uderzył dziewczynę w twarz.

Policja w Lublinie szuka sprawców, którzy napadli na wolontariuszy WOŚP i zabrali im puszkę z datkami. Do napadu doszło przy ul. Romantycznej w dzielnicy Czuby. Do trzech kwestujących 14-latków podeszło trzech starszych, 16-18-letnich napastników. Uderzyli w twarz jednego z wolontariuszy, wyrwali mu puszkę z datkami i uciekli.

Funkcjonariusze przestrzegali, że nie będą pobłażliwie traktować jakichkolwiek działań wymierzonych przeciwko wolontariuszom Orkiestry, których 120 tys. prowadziło zbiórkę pieniędzy. Na dowód funkcjonariusze przytaczają przykład z Rybnika na Śląsku, gdzie mężczyznę zaczepiającego wolontariuszkę ukarano 500-złotowym mandatem.

Policja przestrzega też przed oszustami próbującymi podszywać się pod wolontariuszy WOŚP. W Zakopanem przed jednym z kościołów zatrzymano żebrzącą Rumunkę, która przyklejała ofiarodawcom serduszka WOŚP.

Polska w biegu po zdrowie

Około godziny 14 w Warszawie rozpoczął się bieg „Policz się z cukrzycą”; bierze w nim udział 3047 biegaczy – tylu, ile pomp insulinowych kupiła Fundacja WOŚP. Bieg, który ma pokazać solidarność Polaków z osobami chorymi na cukrzycę i uświadomić producentom żywności, jak ważne jest umieszczanie informacji dla diabetyków na opakowaniach produktów spożywczych, odbywa się w Warszawie już po raz piąty.

W tym roku bieg odbywa się także w kilku innych miastach – pierwszy ruszył rano w Chorzowie, a Jerzy Owsiak był jego honorowym starterem; wystartowali w nim m.in. śląscy samorządowcy. Biegi odbywają się również w Rawiczu, Jarosławcu, Nowym Stawie, Siechnicach, Fromborku, Kwidzynie, Szczecinie, Kórniku k. Poznania i Józefowie.

Warszawskich biegaczy na starcie dopingował komendant główny policji gen. insp. Andrzej Matejuk. Trasa prowadzi ulicami w centrum Warszawy i ma długość 5 km. Bieg zakończy się ok. godz. 15.

W stolicy o godz. 14 rozpoczął się także wielki finałowy koncert przed Pałacem Kultury. Koncert potrwa do godz. 22, wystąpią m.in.: Maleo Reggae Rockers, Proletaryat, Closterkeller, Stan Borys, Blue Cafe, Hołdys. O godz. 19 rozpocznie się godzina z Jurkiem Owsiakiem, a o godz. 20 tradycyjnie zostanie wystrzelone „światełko do nieba”.

Więcej na: www.wiadomosci.wp.pl