Belka dzieli koalicjantów, PO liczy na SLD

0
1340
views

Były premier i minister finansów Marek Belka będzie zarekomendowany przez pełniącego obowiązki prezydenta marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego na stanowisko szefa Narodowego Banku Polskiego.

– Ta decyzja nie była konsultowana – mówi wicepremier Waldemar Pawlak. PiS jest przeciwne wyborowi nowego prezesa NBP przed wyborami.

Marszałek chce, żeby nowy szef NBP został wybrany w przyszłym tygodniu. – Moim zamiarem jest przegłosowanie tej kandydatury na najbliższym posiedzeniu Sejmu – powiedział Komorowski i dodał, że Belka zgodził się kandydować.

Zdaniem marszałka Sejmu, pełniącego obowiązki prezydenta, przyczyni się to do ustabilizowania sytuacji w NBP. – Jestem przekonany, że nawet w tak trudnym okresie, w jakim jest Polska, to działanie jest konieczne, bo chodzi o bezpieczeństwo pieniędzy – powiedział Komorowski.

W opinii Bronisława Komorowskiego Marek Belka ma wystarczająco mocną pozycję na arenie międzynarodowej i przyczyni się do stabilizacji NBP.

Polityk PO zaprzeczył też, że jest to ukłon w stronę Lewicy. – Wydaje mi się, że widać gołym okiem, że nie jest to kandydatura partyjna, nie jest to kandydatura politycznie bardzo naznaczona obecną aktywnością, człowiek spoza układu partyjnego – podkreślił Komorowski.

Dodał, że jest przekonany i wydaje mu się rzeczą niemożliwą, aby kluby parlamentarne głosowały przeciwko kandydaturze Belki. Dodał, że szczególnie dotyczy to klubu Lewicy.

Podkreślił, że nie jest to kandydat partyjny, jest niezwiązany z bieżącą polityką.

Komorowski dodał, że sprawą kandydatury zajmie się sejmowa komisja finansów publicznych. Jak ocenił, Belka ma wystarczająco mocną pozycję na arenie międzynarodowej i w Polsce, aby zostać szefem NBP.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zapowiedział , że Marek Belka ustąpi ze stanowiska dyrektora Departamentu Europejskiego funduszu, ponieważ zgodził się kandydować na prezesa Narodowego Banku Polskiego.

– Możemy potwierdzić, że Marek Belka, dyrektor Departamentu Europejskiego MFW, został kandydatem na prezesa polskiego banku centralnego i że pan Belka zgodził się na to. Zgodnie z procedurami MFW, pan Belka ustąpi natychmiast z funkcji dyrektora Departamentu Europejskiego – poinformowała rzeczniczka MFW.

Rostowski zadowolony z decyzji marszałka

Minister finansów pochwalił kandydaturę Marka Belki na prezesa NBP. – Pan profesor Belka jest ekonomistą o autentycznej renomie międzynarodowej. Ma olbrzymie doświadczenie w służbie publicznej w Polsce i co najważniejsze przez ostatnie półtora roku zdobył ogromne doświadczenie w MFW – powiedział Jacek Rostowski.

Więcej: www.money.pl