Auto w leasing – czy to się opłaca?

0
2270
views

Według szacunków specjalistów, jedynie ⅓ ogólnej liczby aut sprzedawanych w Polsce kupowana jest na własność. Pozostałe – w innych formach, najczęściej leasingu.

Dlaczego warto?

Z punktu widzenia użytkownika samochodu, leasing oznacza całą gamę korzyści, które trudno przecenić. Poniżej krótki przegląd najważniejszych zalet takiej formy nabycia samochodu.

1. Brak konieczności zakupu

Przez wiele lat możliwość użytkowania samochodu łączyła się z koniecznością jego zakupu. Oznaczało to jedną z dwóch opcji:

  • duży wydatek jednostkowy lub
  • konieczność ubiegania się o kredyt

Z kolei leasing staje się jakby prawem do użytkowania samochodu, bez konieczności jego zakupu. Użytkownik (w tym wypadku firma) każdego miesiąca wpłaca na konto leasingodawcy sumę pieniędzy w określonej wysokości – coś w rodzaju czynszu za dzierżawę powierzchni biurowych bądź magazynowych. Prawa leasingobiorcy są niemal takie same jak prawa właściciela samochodu – jedyna różnica polega na tym, że nie można go sprzedać w okresie trwania leasingu.

2. Brak utraty wartości

Nowy samochód bardzo dużo traci na wartości w momencie wyjazdu z salonu i przez pierwsze trzy lata eksploatacji. W zależności od marki, auto może w tym okresie stracić nawet ponad połowę ze swojej ceny początkowej!

Z punktu widzenia przedsiębiorstw, które wymieniają samochody służbowe co trzy-cztery lata, oznacza to niepowetowane straty. Z kolei w sytuacji gdy dane auto jest oferowane w formie leasingu, przedsiębiorca nie musi się martwić o tego rodzaju koszty. Po zakończeniu okresu dzierżawy, auto można wykupić (ceny są z reguły nawet lepsze niż rynkowe) lub wymienić na nowe! A tak przy okazji, to w momencie wymiany leasingowanego auta na nowe nie trzeba się martwić o odsprzedaż tego samochodu – leasingodawca zajmie się tym we własnym zakresie!

3. Płynność finansowa firmy

Leasing samochodu służbowego będzie również idealnym sposobem na poprawienie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Wybór takiej formy posiadania auta pozwoli uniknąć konieczności zamrożenia kapitału, z czym wiąże się choćby zakup samochodu za gotówkę. Innymi słowy, to sposób na zapewnienie firmie niezbędnych do działania narzędzi (w tym przypadku samochodu), bez konieczności ponoszenia nadmiernie wysokich wydatków.

4. Korzystne pakiety serwisowe

Auta firmowe z reguły pokonują sporą liczbę kilometrów, co nieuchronnie wiąże się z koniecznością ich serwisowania. Regularna wymiana oleju i innych elementów eksploatacyjnych da pewność niezawodnego działania samochodu w każdych warunkach! Wybierając auto leasing często otrzymuje się specjalny pakiet usług serwisowych, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji samochodu – jedynym kosztem pozostaje zatem tankowanie auta!

Jak wyglądają procedury leasingowe?

Wystarczy zaledwie godzina, by stać się użytkownikiem auta w leasingu – tak przynajmniej wygląda to w przypadku programu leasingowego Volvo ( http://www.volvocars.com/pl/sprzedaz/finansowanie/leasing ). Otrzymanie wstępnej decyzji leasingowej zajmuje tylko 60 minut, a cały proces nadzorowany jest przez osobistego doradcę leasingowego, który dobierze warunki dzierżawy samochodu do oczekiwań i możliwości finansowych klienta. Nie ma zatem ryzyka, że konieczność spłaty rat leasingowych jakoś znacznie uderzy w budżet firmowy!

Co ważne, taka forma posiadania auta pozwoli na znaczną oszczędność czasu – to firma leasingowa zajmie się wszelkimi formalnościami związanymi z rejestracją czy ubezpieczeniem samochodu. Biorąc pod uwagę kolejki w wydziałach komunikacji i ilość formalności związanych z rejestracją auta, jest to spore ułatwienie!
W ramach leasingu można przejąć zarówno fabrycznie nowy samochód, jak i auto z rynku wtórnego, które spełnia pewne warunki (szczególnie dotyczące wieku). Programy leasingu pozwalają na rozłożenie rat na okres nawet do 6 lat (72 miesiące), w trakcie których wymagane jest jedynie opłacenie comiesięcznej raty za samochód. W zależności od preferencji, auto leasing finansować można w PLN lub w euro.

I jeszcze jedno – zakup auta w leasing nie wiąże się z żadnym dodatkowym kosztem poza wpłaceniem niewielkiego wkładu początkowego (maksymalnie 10% wartości auta) czy koniecznością opłacenia rat za samochód. Leasingodawcy nie stosują żadnych ukrytych kosztów czy marż – daje to pewność ponoszenia kosztów na określonym poziomie, a co za tym idzie, znacznie ułatwia planowanie firmowego budżetu.
Podsumowanie

Samochód w leasingu to doskonała propozycja dla firm, które chcą obniżyć koszty posiadania auta do absolutnego minimum, a jednocześnie w pełni korzystać z możliwości użytkowania prestiżowego i reprezentacyjnego samochodu służbowego.