Domowe sposoby na przeziębienie

0
8283
views

Nadchodzi czas jesieni. Tym samym częściej chorujemy i z “byle katarem" chodzimy do apteki po leki. Po co? Jest tak wiele sposobów, aby pozbyć się przeziębienia za pomocą domowych sposobów, które są naprawdę skuteczne.

Na katar możemy sobie pomóc przez moczenie nóg w ciepłej wodzie z dodatkiem soli i musztardy. Jeśli nie przeszkadza komuś zapach czosnku warto kilka ząbków czosnku na nitce powiesić w postaci korali na szyi. Dobrze jest także w trakcie okresu jesienno-zimowego spożywać regularnie czosnek. Ma on działanie lecznicze, o którym ciągle przypominają lekarze. Czosnek jest szczególnie skuteczny na: infekcje układu oddechowego, przeziębienie, ból gardła, infekcje ucha, grypę, pleśniawkę jamy ustnej i
pochwowej. Warto spożywać go szczególnie po przebytych kuracjach antybiotykowych.. Dzięki swoim właściwościom odbudowuje zniszczoną florę bakteryjną w naszych jelitach. Działa destrukcyjnie także na rozliczne atakujące nas bakterie oraz drożdżaki. Już Egipcjanie stosowali go na wiele chorób.
Jeśli kuracja czosnkowa nie jest  dla kogoś zbyt przyjemna, możemy również zalać wrzątkiem majeranek i postawić go przy łóżku. Na gorący kaloryfer zaleca się położyć mokry ręcznik, żeby powietrze nie było przesuszone. Kojąco działa też chrzan, zarówno wdychanie go jak i zjadanie porcji 2-3 łyżeczek tartego chrzanu przy każdym posiłku.
Możemy przygotować też inhalacje łagodzące katar. Do miski z gorącą wodą wrzuć garść ziół( z kwiatów rumianku albo lawendy i olejków eterycznych- eukaliptusowego albo rozmarynowego) i wlej 10 kropel olejku. Nachyl się nad nią i przez kwadrans wdychaj wonne opary pod namiotem z ręcznika.
Na ból gardła jest również wiele sposobów. Są to głównie napary. Gardło należy płukać co trzy godziny naparem z szałwii lub kory dębu i rumianku. Jest to doskonały lek na anginę i chrypkę. Pomaga w stanach przeciwzapalnych.
Oto przykładowy przepis na ziołowy napar:
Liść szałwii, liść mięty, koszyczek rumianku, kwiat nagietka. Trzy łyżeczki zmieszanych ziół należy zalać wrzątkiem i zaparzać przez okres 20 minut. Gardło płukać naparem kilka razy w ciągu dnia.
Możemy płukać gardło również świeżym sokiem z buraków lub rozcieńczonym koncentratem, a także wodą z solą (jedna łyżeczka soli na szklankę wody). Musimy pamiętać, że wszystkie napary muszą mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. W czasie bólu gardła musimy jak najwięcej pic( około 3 litrów wody). Na chore gardło najlepiej pić herbatkę z sokiem malinowym, naparem z lipy, z miodem, naparem z czarnego bzu, kompot z imbiru oraz płyny bogate w witaminę C jak np. sok pomarańczowy,
grejpfrutowy, woda z dużą ilością cytryny.
Na uporczywy kaszel jest także rozwiązanie. Musimy jednak rozróżnić kaszel suchy od mokrego, ponieważ w zależności od tego z jakim kaszlem mamy do czynienia inaczej musimy sobie z nim radzić. Na kaszel mokry możemy przygotować miód cebulowy. Nie brzmi to zachęcająco, ale jest to jeden ze sprawdzonych sposobów. Jak go zrobić?  To bardzo proste. Należy pokroić drobno 3 cebule. Następnie dodać pół szklanki miodu, zmieszać i odstawić na 3 godziny. Następnie dodać 50 ml przegotowanej, letniej wody,
znów odstawić na 3 godziny. Na koniec przelać do butelki i pic kilka razy dziennie po łyżeczce.
Oprócz tego musimy dużo pić i nawilżać powietrze w pokoju.
W końcu na suchy kaszel pomoże nam siemię lniane (łyżeczkę siemienia lnianego należy zalać szklanką wody i gotować ok. 10 min. Następnie dodać łyżkę miodu i pic ciepły płyn 2 razy dziennie), jak również imbir, który nawilży naszą śluzówkę (cienko pokrojony kawałek imbiru ,ok. 5 cm, zalej 0,5 l wody trzeba gotować na małym ogniu przez 20 min. Przecedzić i posłodzić miodem albo syropem malinowym). Pijmy również dużo herbaty z cytryną. Cytryna zawiera witaminę C i ma działanie antybakteryjne.

Domowe sposoby na przeziębienia były stosowane przez naszych przodków, którzy nie znali innych sposobów na uzdrowienie. Jeśli jednak domowe sposoby nie będą dość skuteczne należy niezwłocznie udać się do lekarza.
 

Paulina M.