Dzień Wszystkich Świętych

0
704
views

1 listopada, to szczególny dzień dla nas wszystkich. To doskonała okazja, aby wspólnie, w rodzinnym gronie spotkać się przy grobach bliskich, których zabrakło. To idealna okazja, aby powspominać, zapalić znicz, oderwać się od pędzącego na co dzień świata i pogrążyć się w głębokiej zadumie.

Media już od kilku dni podają przerażające statystyki przedstawiające ogromną liczbę ofiar. Wielu z nas, wybrało się w ten dzień na odległe cmentarze, do swoich rodzin. Wczorajszy wieczór był tak naprawdę najcięższy. Policjanci czuwali nad tym, aby tegoroczna Akcja Znicz przebiegła wbrew pozorom jak najspokojniej.

Wczoraj w Warszawie, kursowało  600 dodatkowych autobusów, aby wszyscy bez problemów mogli na czas dojechać, a także komfortowo wrócić z cmentarzy. Jak co roku, na warszawskich Powązkach, organizowana była kwesta na rzecz ratowania powązkowskich zabytków. W kweście, brało udział ok. 250 osobistości ze świata kultury – wielu aktorów teatralnych i telewizyjnych, a także członkowie zespołu Mazowsze, górale oraz członkowie Komitetu Opieki nad Starą Rossą.

Studenci z Wyższej Szkoły Promocji, przygotowali plan cmentarza, w którym oznaczone są miejsca, gdzie zbierane będą datki. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację nagrobków oraz kapliczek.

Cmentarz Powązkowski, to bardzo ważne miejsce. To właśnie tu pochowani są wybitni Polacy, którzy włożyli część samych siebie dla dobra Polski i narodu polskiego (m.in. Bolesław Prus, Stanisław Moniuszko, Władysław Reymont, Józef Elsner, Jan Kiepura, Maria Dąbrowska i inni).

Katarzyna Mazuruk