Najbogatsi Polacy. Ile zarabiają i gdzie mieszkają

0
727
views

Wcale nie w Warszawie. Średnie wynagrodzenie w przemyśle – według GUS – wynosi 3762 zł. Są jednak regiony, gdzie zarabia się o wiele więcej. W tej dziedzinie zwycięża Śląsk.

Tu średnia płaca wynosi 4437 tys. zł – informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Przeciętne wynagrodzenie na Śląsku jest o 1,4 tys. zł wyższe niż w biedniejszych województwach Polski. Głównie dzięki górnikom: ich przeciętne wynagrodzenie wynosi 6,2 tys. złotych.
Na drugim miejscu w zestawieniu GUS znalazło się woj. mazowieckie. Tu średnia płaca wynosi 4326 zł. Ten wynik w dużym stopniu zawdzięcza zatrudnionym w Warszawie dobrze opłacanym specjalistom z różnych branż. Średnie wynagrodzenie w Warszawie to 4,8 tys. złotych.

Gdzie zarabia się najmniej? Głównie rejonach rolniczych i tam, gdzie występuje duże bezrobocie. Na przykład w woj. warmińsko-mazurskim średnie wynagrodzenie wynosi tylko 3021 zł. Średnio o 1100 – 1300 zł mniej zarabia się też w firmach działających m.in. w województwach: podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim.

WB

Serwisy.gazetaprawna.pl