Singer dla pasjonatów

0
855
views

Festiwal Singera jest dla was zagadkowym labiryntem imprez? O "Skrzypku na dachu" nie możecie już słuchać? A tłumy przewijające się przez ulicę Próżną przyprawiają was o dreszcze? Jeśli znacie podstawy kultury i religii żydowskiej, a chcecie czegoś więcej, ten przewodnik jest dla was.

Podczas ostatnich dni sierpnia "Wisła szepce po żydowsku"… mimo to, staram się unikać tłumów zgromadzonych na Placu Grzybowskim. Bardzo często uciekam w klimatyczne, praskie kawiarnie i kluby. Wybrane przeze mnie wydarzenia pomijają płatne sztuki i koncerty, promocje książek i spotkania autorskie. Wśród wspomnianego labiryntu wydarzeń dość krytycznie wybrałam najbardziej pasjonujące i inspirujące dla mnie spotkania.

We wtorek polecam skrycie się w Klubokawiarni Projekt, gdzie wykład dotyczący zagadnień mistycznych związanych z szabatem prowadzi Etel Szyc. Po godzinie dwudziestej z najwyższą przyjemnością oddam się poezji Mordechaja Gebirtiga, którą zaprezentuje Alina Świdowska.

Środowy wieczór rozpocznę lekcją dotyczącą koszerności pod okiem Hanny Kossowskiej. Dalszą część planów wypełni niezwykłe spotkanie noszące tytuł "Światy alternatywne, symetrie, przesunięcia w ujęciu mistyki żydowskiej" w prezentacji Jakuba Skrzypczaka. Tego wykładu wyczekuję ze szczególnym zainteresowaniem.

Korzystając z przyjemności obcowania z praskim charakterem Festiwalu również czwartek spędzę po prawej stronie Wisły. Najpierw słuchając o świętach pielgrzymich w klubokawiarni SensNonsensu, później w tym samym miejscu poczekam na pokaz filmu "Perecowicze" reżyserii Sławomira Grunberga. Produkcja opowiada o losach uczniów łódzkiej Szkoły im. L. Pereca, którzy należą do pokolenia Marca'68. Mam nadzieję zdążyć również na zajęcia dotyczące "Współczesnego życia Żydów w Polsce", by skonfrontować własną wiedzę i wyobrażenia. Wieczorem zaś wybieram się na koncert Klezmafour w Hydrozagadce.

W piątek planuję oddać się szabatowemu nastrojowi na Placu Grzybowskim, gdzie pomimo zgromadzonych tłumów zamierzam wysłuchać repertuaru przygotowanego przez Kayah i Transoriental Orchestra. Noc zaś przetańczę w  Hydrozagadce przy wyśmienitym "Praskim Dancingu". Weekend zaś poświęcę koncertom na Placu Grzybowskim.

W Festiwalu Singera szukam inspiracji, pogłębienia własnej wiedzy, rozwinięcia zainteresowań i dobrej zabawy. Mam nadzieję, że wybrane wydarzenia uczynią najbliższy tydzień wyjątkowym, także dla Was.

Natalia Lech