Wernisaż "Szelest myśli" w Olsztynie

0
704
views

27 czerwca w sali kameralnej galerii BWA w Olsztynie odbędzie się wernisaż artystki o pseudonimie NeSpoon – "Szelest myśli". Wystawę będzie można oglądać do 25 sierpnia br. Natomiast na ścianie budynku BWA od al. Piłsudskiego NeSpoon oraz Maniac zaprezentują artystyczną wizję kosmosu i układu heliocentrycznego.

NeSpoon, znana z koronkowych realizacji w przestrzeni miejskiej, zaprezentuje wypalaną w glinie misterną „biżuterię dla miasta”, malarstwo na płótnie oraz wyjątkowy projekt „Myśli” – setki drobnych białych porcelanowych płatków, wyeksponowanych tak, by zachęcić widza do dotykania i przesuwania delikatnie dźwięczących krążków. Historia oczyszczania umysłu poprzez pełną skupienia pracę-medytację i proces formowania porcelany zawarte są w prezentowanym filmie wideo. Na ścianie budynku BWA od al. Piłsudskiego NeSpoon oraz Maniac zaprezentują artystyczną wizję kosmosu i układu heliocentrycznego.

Wystawa w BWA nie jest prezentacją street artu sensu stricto, jest czymś więcej niż próbą przeniesienia sztuki-z-ulicy w pustkę czterech ścian galerii, mierzy się z inną materią niż pytania: jak nie zadusić sztuki, nie zabrać jej powietrza, jak nie onieśmielić wolnego ducha ulicy nabożną bielą white cube'a? Jest to opowieść o pięknie i harmonii, o tworzeniu enklaw łagodności i subtelności w rzeczywistości zaśmiecanej nachalnymi reklamami, w drażniąco przypadkowym krajobrazie miejskim. NeSpoon tworzy sztukę pozytywną, czy też raczej wynikającą z pozytywnych emocji: spokoju, szczęścia, spełnienia, miłości – i jej celem jako artystki jest przekazanie i wywołanie takich uczuć u odbiorcy. W przypadku interwencji street artowych, zwłaszcza tych drobnych, ceramicznych NeSpoon podkreśla, że chciałaby, aby ludzie dostrzegając to, co zrobiła, choć na moment wytrącili się z codziennego pędu, by zatrzymali się i uśmiechnęli. I rzeczywiście trudno jest nie zachwycić się widokiem przepięknego kolorowego kafla odnalezionego nieoczekiwanie na odrapanym murze, czy pordzewiałej skrzynce gazowej. Może się nam to przydarzyć w wielu miastach Polski (również w Olsztynie), Europy i świata. Wyplatane i wypalane koronki NeSpoon trafiły na ulice Francji, Austrii, Włoch, Niemiec; znaleźć je można zarówno na plaży w Dąbkach jak i Goa w Indiach czy Synaju w Egipcie.

Wystawa „Szelest myśli” jest równolegle historią odnalezienia ciszy wewnętrznej, przestrzeni wolnej od walczących o naszą uwagę głosów natrętnych projekcji, wspomnień, czy lęków, które trudniej jest wytłumić niż echa ulicy. Delikatne jak płatki kwiatu porcelanowe „myśli” powstawały bez konkretnego, zamierzonego celu, niemal bezwiednie formowane przez palce artystki, pogrążonej w melancholijnej zadumie podczas wyjątkowo długiej i przygnębiającej zimy. Na poziomie sensualnym „Myśli” to studium delikatności – tłumaczy NeSpoon. W kolejnych tygodniach lepienia płatki stawały się coraz subtelniejsze, coraz więcej uwagi i ostrożności wymagało ich kształtowanie. Wraz z postępem prac układały się również moje myśli. Co ciekawe, podczas gdy warunki wypalania porcelany przez cały czas pozostawały takie same, początkowe partie płatków wychodziły chropowate i spękane. Natomiast w procesie wyciszania i oczyszczania się umysłu – z pieca zaczęły wyłaniać się bielutkie i gładkie krążki, które przy najlżejszym dotyku dźwięczą i szeleszczą niczym młynki medytacyjne, znajdujące się przed każdą buddyjską świątynią tybetańską. Zamierzeniem artystki jest, aby zwiedzający wystawę dotykali, obracali w palcach płatki i wydobywali z nich ten szelest, tak jak robią to pielgrzymi wprawiający w ruch młynki, które zawierają we wnętrzu paski pergaminu z modlitwami niosącymi w świat pokojowe przesłanie mądrości, siły i współczucia.

Fot. BWA Galeria Sztuki w Olsztynie

Redakcja PL