Ecodriving, czyli jak jeździć ekonomiczniej

0
811
views

Posiadanie i korzystanie z samochodu zawsze wiąże się z dużymi kosztami. Musimy nie tylko co roku opłacić składkę OC, ale zrobić również przegląd techniczny auta, regularnie tankować oraz ponosić koszty amortyzacji. Jednak są sposoby, by ograniczyć spalanie oraz zużycie części.

Jest to ecodriving, czyli ekonomiczny i ekologiczny sposób prowadzenia pojazdu. Jakie są zasady ecodriving’u oraz jakie korzyści przynosi?

Zalety jazdy ekonomicznej

Opanowanie umiejętności ekonomicznej jazdy samochodem jest niezwykle cenne w czasach, gdy ceny paliw oraz emisja dwutlenku węgla do atmosfery wciąż rosną. Ecodriving może bowiem sprawić, że zmniejsza się koszty prowadzenia auta nawet o 25%, jest się bardziej przyjaznym dla środowiska i co równie ważne, taki styl jazdy jest o wiele bezpieczniejszy. Nie bez powodu więc zasady ecodriving’u wprowadzono do egzaminu na prawo jazdy. Podczas nowych egzaminów egzaminatorzy będą mieli zadanie sprawdzenia oraz ocenienia, czy zdający potrafi prowadzić samochód ekonomicznie. Oceniana będzie umiejętność operowania pedałem gazu oraz właściwy sposób zmieniania biegów, jak również prawidłowe hamowanie silnikiem.

Ciekawostka

Ecodriving stał się ostatnio popularny nie tylko wśród zwykłych kierowców, ale także wśród właścicieli firm posiadających floty aut i szukających oszczędności. Na rynku spotkać można firmy, które wspomagają proces wyrabiania ekonomicznych zachowań wśród kierowców zawodowych. Przykładem może być firma Finder, Na stronie www.finder.pl/co-oferujemy można znaleźć ciekawą propozycję doskonalenia stylu jazdy bazującą na monitoringu gps i danych pojazdu (m.in. położenie pedału gazu i hamulca).

Zasady eko jazdy

Zdający egzamin na nowych zasadach będą mieli prawdopodobnie ułatwione zadanie, ponieważ umiejętności jady ekonomicznej nabywają wraz z umiejętnością prowadzenia auta. Bardziej doświadczeni kierowcy, którzy chcą jeździć ekonomiczniej, muszą z kolei nabrać nowych nawyków, co może być trochę trudniejsze. Ważne jednak jest poznanie zasad. Podstawową zasadą ecodriving’u jest jazda na możliwie najwyższym biegu przy jak najniższych obrotach. Im niższe obroty, tym niższe zużycie paliwa. A jazda na wysokim biegu obniża emisję szkodliwych substancji oraz zużycie paliwa. Kolejną zasadą jazdy ekonomicznej jest przyspieszanie poprzez dynamiczne wciskanie pedału gazu, jeśli warunki drogowe na to pozwalają. Należy także być przewidującym i unikać zbędnych przyśpieszeń oraz hamowań.

Zupełnie bez sensu jest bowiem nagłe przyśpieszanie, jeśli wiemy, że za chwilę stajemy na światłach lub skręcamy w boczną uliczkę. Do zasad tych należy także gaszenie silnika zawsze, gdy wiemy, że postój będzie trwał więcej niż pół minuty. Istotne jest także ruszanie od razu po odpaleniu silnika, czyli nie rozgrzewanie auta na postoju. Ma to nie tylko wpływ na mniejsze zużycie paliwa, ale też dbanie o silnik, który tylko podczas jazdy otrzymuje odpowiednią, zdrową dla niego dawkę oleju.

Do pozostałych zasad jazdy ekonomicznej należą między innymi regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach, a także unikanie worzenia zbędnego bagażu oraz używanie klimatyzacji tylko w naprawdę koniecznych sytuacjach. Stosując się do tych zasad już po przy następnym tankowaniu możemy zauważyć, że paliwa ubyło znacznie mniej niż zazwyczaj.