Zaskakujące dane GUS

0
788
views

Sprzedaż detaliczna spadła o 0,2 procent w ujęciu rocznym, co jest wynikiem o wiele gorszym od prognoz. Stopa bezrobocia zgodnie z przewidywaniami resortu pracy wyniosła 11,4 procent. Oto dane, jakie Główny Urząd Statystyczny podał w dzisiejszej publikacji.

To ostatnie ważne informacje pokazujące stan polskiej gospodarki w listopadzie.

Dane dotyczące rynku pracy pokazały, że stan rynku pracy w Polsce się stabilizuje. Z wcześniejszych szacunków resortu pracy wynikało, że bezrobocie w ubiegłym miesiącu wyniosło 11,4 procent, czyli tyle samo ile opublikowana dziś wartość. W październiku było o 0,1 punktu procentowego niższe.

Ten lekki wzrost związany jest z czynnikami sezonowymi. Warto jednak przypomnieć, że rok temu w listopadzie było ono o blisko 2 punkty procentowe wyższe – zaznacza Łukasz Bugaj z Domu Maklerskiego BOŚ.

Według wiceministra pracy Jacka Męciny minimalny wzrost bezrobocia w listopadzie wynika przede wszystkim z ożywienia gospodarki.

– Urzędy pracy mocniej wzięły się za aktywizację poprzez oferty pracy niesubsydiowanej. Prawie 40 tysięcy nowych ofert pracy pokazują, że nowe instrumenty działają – tłumaczy Męcina.

 

IAR,PAP