Kto w 2010 roku znajdzie pracę?

0
1484
views

Firmy zaczynają powoli budzić się z kryzysowego marazmu. Myślą o rozwoju, planują inwestycje, zwiększenie zatrudnienia. Jak poszukujący pracy mają odnaleźć się w takiej sytuacji rynkowej?

Czy mają szansę na znalezienie zatrudnienia?

Dynamika wzrostu przychodów średnich przedsiębiorstw wyniesie 8 proc., wobec szacowanych w 2009 r. 2 proc. – wynika z prognoz PKPP Lewiatan. Jeśli w firmach sektora MSP poprawi się kondycja finansowa, będą bardziej skłonne do zatrudniania nowych pracowników. Pamiętajmy jednak, że wiele z nich było zmuszonych do optymalizowania zatrudnienia na przestrzeni ostatnich miesięcy. W związku z tym decyzje o utworzeniu nowych stanowisk pracy będą podejmowane dużo bardziej zachowawczo niż jeszcze na początku 2008 r.

– Prognozy wskazują na ożywienie rynku pracy w 2010 roku, ale będzie to proces powolny. Nie możemy oczekiwać, że firmy do końca roku będą gotowe na podwojenie zatrudnienia. Cudów nie ma – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP. A kto może liczyć na znalezienie pracy?

Przede wszystkim specjaliści z doświadczeniem, którzy zawsze najwyżej cenieni są na rynku pracy. Ponadto duże szanse mają osoby, które ustawicznie podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe. – Zgadza się. W takiego pracownika po prostu warto zainwestować. Jeśli ktoś chętnie zdobywa wiedzę na temat nowości w swojej branży, chce się uczyć, to możemy mieć pewność, że nasza firma zyska wartościowego członka zespołu. Pracodawca chętnie zatrudni taką osobę – dodaje Aneta Grzyb-Hejduk.

Warto podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, ale nie każdy może pozwolić sobie na wydatki związane z opłaceniem szkolenia. Dla zniwelowania tych różnic i wyrównania szans na rynku pracy, w ramach POKL, tworzony jest projekt Akademia PARP. Jest to portal szkoleniowy przeznaczony dla pracowników sektora MSP oraz osób planujących własną działalność gospodarczą. Uczestnictwo w szkoleniach jest bezpłatne.

Na portalu www.akademiaparp.gov.pl znajduje się 18 dedykowanych szkoleń internetowych w pięciu obszarach tematycznych: zarządzanie strategiczne i operacyjne, umiejętności menedżerskie i specjalistyczne, marketing i sprzedaż, zagadnienia finansowe i prawne oraz wiedza ogólna. Wszyscy pracownicy sektora MSP oraz osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, w tym studenci, mogą podjąć bezpłatną naukę. Zdobyta wiedza potwierdzana jest certyfikatem.

Źródło: PARP, OtoPR