27 września – Muzyczne Inhalacje: koncert duetu gitarowego

0
1178
views

Muzyczne Inhalacje: koncert duetu gitarowego Przemek Strączek & Gabriel Niedziela odbędzie się 27 września w sali kameralnej pod Amfiteatrem im. Czesława Niemena.

Przemek Strączek przedstawi nam swój autorski projekt „Evans”. W wersji oryginalnej projekt został zrealizowany  przez duet Przemysław Strączek & Teriver Cheung. Pomysł zrodził się  podczas udziału w Thailand International  Jazz Conference Solo Competition 2011, gdzie muzycy zostali zakwalifikowani  jako jedni z siedmiu finalistów konkursu solowego. Jurorami byli muzycy z Nowego Jorku:  Danilo Perez, Ben Street i Adam Cruz. Impreza  odbyła się w College of Music, Mahidol University of Salaya, w jednej z  najlepszych uczelni muzycznych w Azji. W sierpniu muzycy odbyli trasę  koncertową po Polsce, grając w 10 miastach. Trasa ta zakończyła się nagraniem płyty z muzyką Billa Evansa, Fryderyka Chopina i Jima Halla.
Płyta „Evans” to zbiór ośmiu utworów pianisty Billa Evansa, który wpisał się  mocno w tworzenie historii muzyki jazzowej. Evans, jako pianista i kompozytor związany ze środowiskiem Nowego Jorku,  posiadał słowiańskie korzenie, gdyż jego matka była Karpatorusinką. Pozostawiło to swój ślad  w jego muzyce, która w większości składała się z utworów w metrum  trójdzielnym. Muzyka wykonana jest w duecie gitarowym. Oprócz utworów Bila Evansa na płycie znajdują się kompozycja Waltz New Jima Halla – gitarzysty wieloletniego współpracownika Evansa i Mazurek F-dur  Fryderyka Chopina, inspiratora jego twórczości.

Gabriel Niedziela jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Do osiągnięć indywidualnych może zaliczyć m.in. II miejsce na Mistrzowskim Konkursie Gitarzystów Jazzowych w Warszawie – Guitar City 2007 oraz wyróżnienie na V Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach 2010. Miał okazję współpracować z takimi muzykami, jak m.in.: Piotr Baron, Łukasz Żyta, Wojciech Niedziela czy Jacek Meira. W 2007 roku wraz z Leszkiem Możdżerem pracował dla pianisty i kompozytora w charakterze edytora partii instrumentalnych muzycznej strony „Operetki” Witolda Gombrowicza, wystawianej we wrocławskim teatrze Capitol. Gabriel Niedziela jest również wykładowcą Uniwersytetu Zielonogórskiego na Wydziale Artystycznym.