Chardonnay – przyjemność o wielu wcieleniach

0
1431
views

Powstają z niego wspaniałe białe wina takich światowych marek, jak Robert Mondavi, Hardys, Planeta i Zuccardi, uwielbianych przez smakoszy. Chardonnay – elita wśród szlachetnych szczepów winorośli, nie bez powodu jest nazywana odmianą królewską.

Jest w każdym zakątku globu, w którym uprawiane są winorośle. W krajach Nowego Świata i na Starym Kontynencie, w klimacie chłodnym i gorącym. Czemu Chardonnay zawdzięcza aż taką popularność? Rzec można, małej wybredności. To szczep rosnący w prawie każdych warunkach, niesłychanie wszechstronny i wyjątkowo łatwy w uprawie. Dojrzewa wcześnie, daje obfite plony i zawiera stosunkowo dużo cukru ( dlatego niektóre wina mają nawet 14 – 15% alkoholu). Zawdzięczamy mu nie tylko najszlachetniejsze szampany, ale również znakomite białe burgundy. Znany jest także pod wieloma innymi nazwami, np. Aubaine, Beaunois, Melon Blanc i Pinot Chardonnay.

Wśród plantacji europejskich prym wiodą francuskie, a poza Europą – australijskie i kalifornijskie. Co region, to jednak inne wino Chardonnay. Zmienia się zależnie od warunków, w jakich dojrzewa, zyskując niepowtarzalny smak i bogaty aromat, charakterystyczne dla miejsca, z którego pochodzi. Za ten niezwykle szeroki wachlarz smaków i dobrą jakość wina Chardonnay są tak lubiane przez miłośników szlachetnych trunków na całym świecie.

Wino Chardonnay może być lekkie i orzeźwiające, jak kalifornijskie Robert Mondavi Woodbrigde Chardonnay, w którym dominuje królewska odmiana. Trunek kusi aromatem apetycznych, świeżych cytrusów, jabłek i dojrzałych owoców tropikalnych, z dodatkiem kwiatów pomarańczy i przypraw. Ponętny aromat i smak podkreślają ciepłe nuty dębu, powstałe podczas starzenia się wina w dębowych beczkach. Trunkiem o atrakcyjnym, świeżym smaku owoców cytrusowych, z nutami dębu, jest także Robert Mondavi Twin Oaks Chardonnay. Warto dodać, że Chardonnay jest jednym z niewielu białych win, którym dojrzewanie w beczkach z dębu wyjątkowo służy – staje się ono dzięki temu znacznie bogatsze i bardziej złożone.

Wyborny trunek z tego szczepu winorośli potrafi też jednak zachwycić pełnym, intensywnym aromatem i smakiem, jak sycylijska Planeta Chardonnay. Bogaty owocowy smak podkreślają nuty drewna oraz aromat brzoskwiniowego musu, białego melona i kremu waniliowego. To wino miękkie, okrągłe i… kuszące.

W wielu krajach kieliszek Chardonnay do obiadu to codzienny rytuał i niemal obowiązek. Wino to, jak na przykład VR Hardys Chardonnay, jest świetnym towarzystwem dla różnych potraw, m.in. z ryb i drobiu. Doskonale o tym wiedzą choćby Brytyjki, które Chardonnay zamawiają niemal do wszystkiego. „Chardonnay Girls” – jak określa się na Wyspach młode miłośniczki tych trunków – na cześć ulubionego wina zaczęły nawet nadawać imiona dzieciom! Co najmniej kilkanaście małych Brytyjek ma na imię Chardonnay.

Wina te często święcą triumfy na międzynarodowych konkursach jakości alkoholi. Zdobywcą wielu prestiżowych nagród jest Zuccardi Q Chardonnay, najwyższej jakości trunek z limitowanej serii argentyńskiego domu winiarskiego Zuccardi. Światowej klasy eksperci przyznali mu złoty medal m.in. na International Wine Challenge w Londynie.

Winne królestwo rodziny Zuccardi to istne imperium: 7 tysięcy hektarów winnic i 10 milionów litrów wina rocznie. „Nie sprzedajemy wina – sprzedajemy przyjemności” – mawia właściciel Jose Alberto Zuccardi. Przyjemności o smaku Chardonnay.

http://broszka.pl/chardonnay-8211-przyjemnosc-o-wielu-wcieleniach,a