Czym różnią się dezodoranty od antyperspirantów?

0
2270
views

Na rynku dostępna jest cała gama dezodorantów i antyperspirantów. Na czym polega różnica pomiędzy nimi oraz na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze wyjaśnia dr Monika Serafin, dermatolog i ekspert marki Dove.

Zwykłe dezodoranty zawierają substancje przeciwbakteryjne oraz środki zapachowe, które mają tylko maskować przykry zapach potu. Efekt działania dezodorantów związany jest
z zahamowaniem rozwoju drobnoustrojów odpowiedzialnych za rozkład potu oraz
z tuszowaniem ewentualnego zapachu potu. Działanie dezodorantów ogranicza się do zmniejszania ilości bakterii na skórze bez hamowania wydzielania potu. Zwykle ich skuteczność jest krótkotrwała i ogranicza się do kilku godzin.

„Dezodoranty mogą być wystarczające dla osób, które nie maja problemu z intensywnym poceniem. Jeśli jednak wydzielanie potu jest intensywne lub nadmierne – w przypadku stresu, emocji, wysiłku fizycznego czy wyższych temperatur otoczenia – lepiej sięgnąć po środki ograniczające pocenie, czyli antyperspiranty.” – mówi dr Monika Serafin dermatolog i ekspert marki Dove.

Preparatem, który spełnia tę funkcję jest antyperspirant. Oprócz substancji redukujących liczbę drobnoustrojów na skórze zawierają one także związki ograniczające potliwość. Są to alkaliczne sole chlorku glinu lub sole glinowo–cyrkonowe. W połączeniu z wilgocią obecną na skórze i pod wpływem temperatury przekształcają się one w postać żelu, który zwęża ujścia gruczołów potowych ograniczając wydostawanie się potu na zewnątrz. Nie powodują one zatkania gruczołu tylko czasowe ograniczenie wypływu, co skutecznie zmniejsza nadmierne pocenie. W ciągu kilku dni żel jest złuszczany i wymywany z powierzchni skóry, a w efekcie całkowicie usunięty. A zatem antyperspiranty działają o wiele dłużej niż dezodoranty. Ponadto, związki glinu zawarte w antyperspirantach wykazują działanie bakteriobójcze znacznie ograniczając ilość mikroorganizmów na skórze. Zwiększa to gwarancję przyjemnego zapachu na dłużej.

„Wybierając antyperspirant warto zwrócić uwagę na jego dodatkowe działanie. Niektóre antyperspiranty, poza spełnianiem swojej podstawowej funkcji, mogą regenerować skórę pod pachami po goleniu. Skóra w tym miejscu jest szczególnie narażona na podrażnienia, zaczerwienia i przesuszenie powstające zwłaszcza na skutek golenia lub depilacji.” – mówi dr Monika Serafin dermatolog i ekspert marki Dove.

Antyperspiranty Dove, dzięki zastosowaniu wzbogaconej receptury, składającej się w ¼ z kremu nawilżającego, wzmacniają barierę lipidową skóry oraz pomagają we właściwym magazynowaniu wody w naskórku. Dzięki temu skóra pod pachami jest prawidłowo nawilżona i elastyczna. Składniki odżywcze zawarte w antyperspirantach Dove pozwalają na zachowanie silnej bariery ochronnej, zabezpieczającej skórę przed podrażnieniem. Regularne stosowanie antyperspirantów Dove sprawia, że skóra pod pachami jest miękka i gładka.

Podsumowując, antyperspiranty są w stanie w dużym stopniu ograniczyć aktywność gruczołów potowych oraz zapobiec rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za postawnie woni potu, dlatego są bardziej wszechstronne w działaniu od zwykłych dezodorantów.

*****
Kosmetyki marki Dove są produkowane i dystrybuowane przez międzynarodową firmę Unilever. Dove to kosmetyki do pielęgnacji ciała i włosów, stosowane przez kobiety na całym świecie. Pierwszym, historycznym kosmetykiem Dove jest kostka myjąca, która ma już ponad pięćdziesiąt lat. W Stanach Zjednoczonych kostka myjąca Dove obecna jest na rynku od 1956 r. Dove jest marką zbudowaną na prostej i ponadczasowej zasadzie: tworzenia kosmetyków, które doskonale pielęgnują, podwyższają standardy jakości każdej kategorii, w której się pojawiają. Misją marki Dove jest sprawiać, aby kobiety czuły się piękne każdego dnia. Marka Dove pokazuje w reklamach prawdziwe kobiety, nie modelki.

www.idoveyou.pl