Czystość i higiena osobista

1
9039
views

Podstawowe utrzymywanie czystości osobistej i pielęgnacji skóry polega przede wszystkim na codziennym myciu oraz kąpieli.

Higiena osobista człowieka to głównie higiena skóry która obejmuje: systematyczną pielęgnację i utrzymywanie czystości, hartowanie i odpowiedni ubiór. Utrzymywanie czystości i pielęgnacja skóry polega przede wszystkim na myciu i kąpieli.

Celem tych zabiegów jest usunięcie z powierzchni ciała zanieczyszczeń, na które składają się: kurz, pył, bakterie, pot i łój oraz złuszczony naskórek. Zanieczyszczenia te utrudniają skórze spełnianie jej funkcji, mogą być i są przyczynami rozległych infekcji. Ciepła kąpiel nie tylko oczyszcza skórę, lecz także reguluje funkcję układu krwionośnego, pracę serca, wpływa kojąco na układ nerwowy i zapewnia dobry sen.

Ze względu na swoje funkcje skóra musi mieć zapewniony kontakt z promieniami słońca i powietrzem. Duże znaczenie ma tutaj ubiór: czysty, lekki, dostatecznie ciepły zimą, a przewiewny latem, nie utrudniający oddychania skórnego i parowania z powierzchni skóry. Higieniczność odzieży zależy od jej przewodnictwa cieplnego, przepuszczalności dla gazów oraz zdolności chłonięcia potu. .Podrażniona skóra stanowi wrota zakażenia dla różnych bakterii, wirusów i grzybów. Bielizna, odzież i obuwie nie powinny uciskać skóry, gdyż wywołuje to podrażnienia i utrudnia dopływ krwi do miejsc uciskanych, często powodując bolesne zgrubienia – odciski.

Stan zdrowia i wygląd skóry jest obrazem ogólnego stanu organizmu. Dlatego ,aby jak najdłużej zachować właściwości skóry ważna jest jej pielęgnacja poprzez: regularne mycie: Kąpiel lub podstawowe mycie powinno odbywać się wieczorem, kiedy po całym dniu kontaktu z zanieczyszczonym środowiskiem zmuszeni jesteśmy usunąć brud pochodzący z zewnątrz a również pot i łój skórny zatykający pory.

Stosujemy z zasady wodę ciepłą , która łatwiej rozpuszcza związki chemiczne znajdujące się na skórze i ułatwia wykonanie tego najprostszego, a równocześnie najważniejszego zabiegu higienicznego i profilaktycznego. Mycie poranne jest też ważne, chociaż skóra bywa mniej zanieczyszczona. Ma to znaczenie dla higieny. Poranne mycie także odświeża skórę, poprzez usunięcie złuszczającego się naskórka oraz poprawiając ukrwienie skóry. Do mycia używamy mydła ,które pomaga usunąć brud i tłuszcz nagromadzony na skórze oraz zmniejsza ilość bakterii, które powodują przykry zapach potu (może to być mydło antybakteryjne). stosowanie dezodorantów: Aby zapobiec zapachowi potu stosujemy dezodoranty ,których aktywne składniki przeciwdziałają rozmnażaniu się bakterii odpowiedzialnych za rozkład potu neutralizując go. Istnieją dwa rodzaje dezodorantów: zwykłe i antyperspiracyjne. Te drugie pomagają zmniejszyć ilość wydzielanego potu. Większość zawiera substancje zapachowe. Dezodoranty i dezodoranty antyperspiracyjne najlepiej jest stosować zaraz po umyciu się.
Produkty te dostępne są w wielu formach: w sztyfcie, kulce i kremie. Dezodoranty w sztyfcie charakteryzują się najskuteczniejszym działaniem. stosowanie kosmetyków: Codzienne oczyszczanie skóry powinno stać się przyzwyczajeniem.

Skórę na twarzy należy przemywać antybakteryjnym żelem do twarzy lub tonikiem aby pozbyć się tłuszczu, bakterii i martwego naskórka, Zwykłe mydła skutecznie oczyszczają skórę, ale nadmiernie ją wysuszają i pozostawiają po sobie osad. Sama woda też nie oczyści skóry z łoju i zanieczyszczeń. Jak wykazałyśmy wcale nie trudno jest utrzymać skórę w czystości Potrzeba wprowadzania w życie medycyny zapobiegawczej staje się coraz wyraźniejsza.

Dlatego, aby jak najdłużej zachować właściwości skóry ważna jest jej pielęgnacja poprzez:

– Regularne mycie:

Kąpiel lub podstawowe mycie powinno odbywać się wieczorem, kiedy po całym dniu kontaktu z zanieczyszczonym środowiskiem zmuszeni jesteśmy usunąć brud pochodzący z zewnątrz a również pot i łój skórny zatykający pory . Stosujemy z zasady wodę ciepłą , która łatwiej rozpuszcza związki chemiczne znajdujące się na skórze i ułatwia wykonanie tego najprostszego, a równocześnie najważniejszego zabiegu higienicznego i profilaktycznego. Mycie poranne jest też ważne, chociaż skóra bywa mniej zanieczyszczona. Ma to znaczenie dla higieny. Poranne mycie także odświeża skórę, poprzez usunięcie złuszczającego się naskórka oraz poprawiając ukrwienie skóry. Do mycia używamy mydła ,które pomaga usunąć brud i tłuszcz nagromadzony na skórze oraz zmniejsza ilość bakterii, które powodują przykry zapach potu (może to być mydło antybakteryjne).

– Rtosowanie dezodorantów:

Aby zapobiec zapachowi potu stosujemy dezodoranty ,których aktywne składniki przeciwdziałają rozmnażaniu się bakterii odpowiedzialnych za rozkład potu neutralizując go . Istnieją dwa rodzaje dezodorantów: zwykłe i antyperspiracyjne . Te drugie pomagają zmniejszyć ilość wydzielanego potu . Większość zawiera substancje zapachowe .Dezodoranty i dezodoranty antyperspiracyjne najlepiej jest stosować zaraz po umyciu się. Produkty te dostępne są w wielu formach : w sztyfcie ,kulce i kremie. Dezodoranty w sztyfcie charakteryzują się najskuteczniejszym działaniem.

– Stosowanie kosmetyków:

Codzienne oczyszczanie skóry powinno stać się przyzwyczajeniem. Skórę na twarzy należy przemywać antybakteryjnym żelem do twarzy lub tonikiem aby pozbyć się tłuszczu, bakterii i martwego naskórka,

Zwykłe mydła skutecznie oczyszczają skórę, ale nadmiernie ją wysuszają i pozostawiają po sobie osad. Sama woda też nie oczyści skóry z łoju i zanieczyszczeń.

Jak wykazaliśmy wcale nie trudno jest utrzymać skórę w czystości. Potrzeba wprowadzania w życie medycyny zapobiegawczej staje się coraz wyraźniejsza.

Na rynku polskim jest wiele firm oferujących środki nie tylko do utrzymania higieny osobistej, ale także do utrzymania czystości rożnego rodzaju pomieszczeń. Środki czystości możemy podzielić na:

1. Środki kwaśne – do usuwania kamienia i rdzy, mycia, dezynfekcji toalet,, czyszczenia fug, mycia baterii i ceramiki łazienkowej.

2. Środki zasadowe – do mycia mocno zabrudzonych powierzchni (tłusty brud), zmywania starych past i warstw polimerowych, mycia maszyn i silników. mycia posadzek przemysłowych i podjazdów samochodowych.

3. Środki do mycia podłóg – zapachowe i bezzapachowe, o odczynach obojętnych i zasadowych, na bazie alkoholu nie zastawiające smug i zamazów.

4. Środki do mycia okien – koncentraty

5. Środki do mycia mebli – zarówno koncentraty w płynie jak i gotowe do użycia mleczka w atomizerze

6. Środki do czyszczenia – stali nierdzewnej, elementów mosiężnych i miedzianych.

7. Środki do mycia i zabezpieczania podłóg drewnianych, zarówno lakierowanych jak i olejowanych.

8. Zapachy w płynie – gotowe do użycia płyny ze spryskiwaczem.

9. Środki myjąco dezynfekujące – służące do mycia podłóg jak i powierzchni roboczych

10. Środki do prania – proszki, żele, płyny, koncentraty do prania i płukania.

11. Środki do pielęgnacji ciała – szampony, mydła wpłynie, odżywki, balsamy i płyny do kąpieli.

12. Środki do mycia naczyń – koncentraty.

 

www.ZielonyDziennik.pl,  Julian Z. Pankiewicz

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Medycyna naturalna

Nasze zdrowie

Zdrowe odżywianie

1 KOMENTARZ

  1. Jedną z najleprzych firm zajmujących się produkcją, poszukiwaniem najnowszych rozwiązań w dziedzinie czystości i higieny jest austriacka firma z Zell am See Hagleitner.
    NAJNOWOCZEŚNIEJSZE ROZWIĄZANIA:
    Bezdotykowy dozownik środka dezynfekującego dłonie XIBU do zastosowania w wszystkich miejscach publicznych. Nie daj szans bakteriom czekającym na każdej z klamek, uchwycie wózka w sklepie itp.
    Najbardziej ekonomiczny automat podający rączniki papierowe LUNA. Dzięki najnowszemu rozwiązaniu, które pozwala na ustawienie czasu pomiędzy wydaniem kolejnego listka papieru oszczędzacie Państwo na jego zużyciu. Dzięki systemowi 2 role papieru w automacie macie Państwo zawsze więcej czasu na jego uzupełnienie. Automat posiada dodatkowo wskaźnik zużycia papieru.
    Ręczniki papierowe multiROLL. Wszyscy znamy ten problem gdy mokre dłonie uniemożliwiają zerwanie listka ręcznika, ręcznik ten po prostu poprzez nasiąknięcie wodą rozrywa się na części co powoduje większe zużycie tych ręczników. Nowe ręczniki papierowe multiROLL są dzięki specjalnie stworzonej strukturze ręcznikami bardzo wytrzymałymi a w połączeniu z automatem podającym XIBU gwarantują wyższą niż dotychczas ekonomiczność w ich wykorzystaniu.