Czas zakończyć naszą misję w Afganistanie

0
1231
views

Nadszedł czas, aby zakończyć naszą misję w Afganistanie – powiedział na wiecu w Kielcach Bronisław Komorowski.

Dodał, że jako sprawujący funkcję głowy państwa, występuje do rządu z wnioskiem o opracowanie strategii zakończenia polskiej obecności w Afganistanie. W ten sposób marszałek sejmu odniósł się do informacji o śmierci kolejnego polskiego żołnierza w tym kraju.

– Nie może to oznaczać pospiesznej ucieczki, nie może to oznaczać dezerterowania z pola walki, nie może to oznaczać porzucania naszych sojuszników, ale trzeba razem z NATO określić jednoznacznie terminy zakończenia naszej misji, etapy wyprowadzenia żołnierzy polskich z Afganistanu – powiedział na wiecu Komorowski.

Komorowski podkreślił, że „teraz musimy w większym stopniu dbać o bezpieczeństwo naszego regionu, a przede wszystkim o bezpieczeństwo państwa polskiego” – zaznaczył.

– Jest przygotowywana strategia wyjścia z NATO [Komorowski prawdopodobnie się pomylił – chodziło mu o Afganistan]. Całkiem zwyczajnie, jestem po rozmowie z panem premierem na ten temat właśnie – powiedział marszałek sejmu, pytany, po wiecu, kiedy wniosek ws. Afganistanu będzie gotowy i co ma na myśli, mówiąc, że taki wniosek jest przygotowywany.

– Rozmawiałem z premierem parę dni temu, bez wiedzy, co się może wydarzyć dzisiaj – powiedział. – Stąd jest pełna jedność wypowiedzi pana premiera i moja, bośmy to ustalili – podkreślił.

W sobotę MON podało, że w Afganistanie w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego umieszczonego przy drodze zginął polski żołnierz kpr. Miłosz Górka. Lekko poszkodowanych zostało ośmiu innych żołnierzy.

WIĘCEJ NA PAP