Polski tort domenowy rośnie jak na drożdżach

0
1176
views

Początek 2010 roku to kolejny domenowy rekord Polski. Nigdy wcześniej Polacy nie zarejestrowali tylu nowych adresów internetowych z końcówką .pl.

Od stycznia do marca Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa NASK, nadzorująca rynek krajowych domen w Polsce zanotowała powstanie dokładnie 286 295 nowych polskich domen. To oznacza, że każdego dnia rejestrowaliśmy 3185 nowych.

Dwadzieścia lat domen w Polsce

Na dzień 5 czerwca 2010 roku w prowadzonym przez NASK rejestrze widniało dokładnie 1 838 649 aktywnych adresów internetowych z polską końcówką .pl. Ten wynik polski internet osiągnął w niecałe 20 lat.

Polska domena narodowa ustanowiona została w 1990 roku. Sześć lat po tym, kiedy amerykańscy naukowcy Jon Postel i Paul Mockapetris opracowali system nazw domenowych (DNS – Domain Name System).

Pierwsze rodzime adresy internetowe pojawiły się w 1991 roku. Od tego czasu ich liczba nieprzerwanie rośnie. Analogicznie do liczby internautów, jaką pochwalić się może Polska.

Zdecydowanie najpopularniejsze są domeny pierwszego poziomu, czyli takie w których końcówka .pl występuje zaraz po wybranej przez klienta nazwie. Na początku czerwca dwie trzecie zarejestrowanych w Polsce domen należało właśnie do tej grupy.

Domeny funkcjonalne (com.pl, info.pl, org.pl, biz.pl, edu.pl itp.) i regionalne (wroclaw.pl, waw.pl) cieszą się zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem. Są co prawda niecno tańsze w utrzymaniu, ale wyglądają mniej spektakularnie. Choć, jak pokazują dane NASK za pierwszy kwartał, domeny regionalne przeżywają renesans. Liczba noworejestrowanych domen tego typu w ciągu zaledwie trzech miesięcy urosła niemal dwukrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Faktycznie, zanotowaliśmy zwiększoną aktywność rejestratorów, jeśli chodzi o rejestrację regionalnych nazw domeny .pl. Oceniam, iż mieliśmy w tym przypadku do czynienia z jednorazową akcją, która polegała na rejestracji większej liczby tanich nazw domeny – tłumaczy Artur Piechocki, kierownik działu domen w NASK. – Dlatego nie traktujemy tej aktywności jako stałej tendencji.

Co ciekawe, bardzo wysoką, piątą pozycję na początku czerwca miała nietypowa domena 8.4.e164.arpa. Pozwala ona przypisać unikalny adres internetowy – tak zwaną domenę ENUM – każdemu telefonowi komórkowemu. NASK, po konsultacjach z UKE wprowadził taką usługę dwa lata temu.
Warszawa pierwsza

Co piąta polska domena zarejestrowana jest w Warszawie. To Mazowsze – jak wynika z opublikowanego w połowie maja raportu NASK – jest domenowym zagłębiem w Polsce, z wynikiem przekraczającym 27 procent wszystkich funkcjonujących w naszym kraju adresów internetowych. Dwucyfrowy wynik udało się osiągnąć jeszcze tylko Małopolsce i Śląskowi, ale jest to odsetek nieznacznie tylko przekraczający 10 procent. Najskromniej w tym ujęciu prezentują się województwa opolskie i świętokrzyskie, które pochwalić się mogą udziałem w rodzimym rynku nie przekraczającym 2 procent.

Pobierz pełną wersję raportu DOMENY I HOSTING [PDF – 3MB]
http://interaktywnie.com/index/index/?file=raport_domeny_i_hosting.pdf